بارداری و نوزادبهداشت و سلامت

چگونه تشخیص دهیم حامله هستیم یا نه

انجام چند تست ساده حاملگی تقریبا دقیق ترین شاخص های تشخیص بارداری به شمار میروند. البته یک سری تغییرات بدنی متداول و شاخص های فیزیکی هم وجود دارد که می تواند ( یا نمی تواند) مراحل اولیه بارداری را مشخص کند. تمامی زنان چنین تغییرات اولیه ای را دارا نیستند، و همچنین داشتن یک یا چندتا از این علایم به معنی این ضرورتا نیست که شما باردار هستید. اما شناخت شاخص های متداول و عمومی به شما کمک می کند تغییراتی که ممکن است به دنبال بارداری رخ دهد را درک کنید. راههای تشخیص بارداری گوناگونی وجود دارد که میخواهیم در این مقاله به آنها بپردازیم.

روش ۱ از ۳: شناخت علایم حامله بودن

1اعمال خود را در نظر بگیرید. آیا رابطه جنسی بدون محافظ داشته اید؟ آیا در طی عمل جنسی محافظ جنسی پاره شده است؟ آیا فراموش کرده اید که قرص های جلوگیری از بارداری خود را مصرف کنید؟ اگر کارهایی کرده اید که شما را در معرض احتمال زیاد بارداری قرار دهد، آن چیزها نقش مهمی در مشخص سازی بارداری شما ایفا میکنند. گرچه، اگر شما احتیاط های لازم را انجام داده اید، یقینا امکان حاملگی شما بسیار کم می شود. عدم موفقیت استفاده از اکثر راه های جلوگیری کننده از بارداری بسیار کم است.

چگونه تشخیص دهیم حامله هستیم یا نه

2آخرین زمانی که قاعدگی خود را داشته اید به یاد آورید. بعضی از زنان چرخه قاعدگی خود را دنبال میکنند و بعضی دنبال نمیکنند، بنابراین شما ممکن است تا بعد از گذشت زمانی که عادت ماهیانه نداشته اید، تازه متوجه این امر شوید.

 • فکر کنید و آخرین زمان قاعدگی خود را به یاد آورید. زمان آن را به یک واقعه خاص سعی کنید ربط دهید. به عنوان مثال زمانی که به کنسرت یا تعطیلات رفتید آیا علایم قاعدگی وجود داشته است؟ اگر بیشتر از ۳۰ روز است که عادت ماهیانه نداشته اید و رابطه جنسی زیاد داشته اید، می توانید به احتمال زیاد باردار باشید.
 • اگر شما چرخه قاعدگی نامنظمی دارید، اگر از نظر جنسی فعال هستید باید تست بارداری را انجام دهید. بویژه این امر اگر مشروبات الکلی هم مصرف می کنید، یا سیگار می کشید بسیار مهم است چون در طول سه ماهه اول بارداری به جنین آسیب نزنید.

تشخیص حاملگی

3به دنبال خونریزی لانه گزینی باشید. اگر شما در زمانی که به صورت نرمال عادت ماهیانه می شوید اندکی خونریزی دارید یا قبل، بعد آن علایم خونریزی را مشاهده می کنید ولی این دفعه در زمان طبیعی قاعدگی نداشته اید، این خونریزی می تواند مربوط به پدیده باشید که از آن به عنوان خونریزی لانه گزینی یاد می شود و نشانه بارداری می باشد.

4به دنبال تغییرات در وضعیت سینه های خود باشید. زمانی که شما باردار هستید، بویژه برای اولین بار، تغییرات در سینه ها به طور معمول اولین نشانه بارداری به شمار می رود. سینه های شما ممکن است سفت تر و دردناک به نظر آید، آن ها یقینا بزرگتر می شوند و سر سینه های شما درشت تر و تیره تر می شوند.

5حواستان به ناهنجاری های گوارشی نظیر حالت تهوع، استفراغ و دیگر علایم مشابه باشد. بسیاری از زنان، ولی نه تمامی آن ها، یک نوع ” بیماری در سرصبح” را تجربه میکنند، به خصوص زمانی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند. اغلب اوقات، این بیماری همراه می شود با نفرت شدید از بعضی بوهای خاص نظیر بوی قهوه. بعضی از زنان اغلب اوقات احساس سرگیجه دارند و بعضی از آن ها یبوست را تجربه میکنند.

تشخیص حاملگی

6حواستان به خستگی باشد. در سه ماهه اول بارداری ممکن است زنان احساس بی نهایت خسته بودن را داشته باشند. شما ممکن است زودتر از حد معمول بخواهید به رختخواب بروید یا زمانی که به زیاد خوابیدن عادت ندارید، استراحت های کوتاهی داشته باشید.

روش فهمیدن باردار بودن

7متوجه تغییر اخلاق خود باشید. تغییرات هورمونی در طول بارداری می تواند باعث تغییر حالات روحی و اخلاقی شما شود و باعث شود شما برای یک دقیقه بسیار شاد باشید و در دقیقه بعدی گریه کنید. صحنه های احساسی در فیلم ها یا کتاب های مختلف می تواند باعث شود شما بسیار احساسی شوید. شما ممکن است همچنین متوجه شوید که کاملا قادر به دنبال کردن اخبار، داستان ها و یا موارد مشابهی که در آن برای کودکان آسیب هایی رخ می دهد، نیستید.

روش فهمیدن باردار بودن

8زمان های رفتن به دستشویی را یادداشت کنید. یک علامت قطعی از باردار بودن نیاز به دایم به دستشویی رفتن است. نشانه دیگر می تواند یبوست باشد. اگر شما متوجه هرکدام از این علایم شدید، می تواند نشانه های بارداری باشند.

9حواستان به سرگیجه باشد. سرگیجه یکی از علایم جانبی بارداری می باشد. شما ممکن است زمانی که ایستاده هستید خیلی راحت احساس سرگیجه داشته باشید یا در زمان های عجیبی احساس ضعف داشته باشید و بیهوش حتی شوید. اگر شما متوجه هرکدام از این علایم شدید ممکن است باردار باشید.

چگونه تشخیص دهیم حامله هستیم یا نه

روش ۲ از ۳ : دانستن قطعی بودن بارداری

1یک تست بارداری در خانه انجام دهید. شما می توانید این تست ها را در داروخانه ها یا فروشگاه های زنجیره در کنار محصولات زنانه پیدا کنید.

 • به محض اطلاع از تعویق زمان بارداری، این تست را سرصبح انجام دهید. اکر افراد زمانی که صبح بیدار می شوند به دستشویی می روند. انجام این تست در این زمان نتیجه دقیقی به دنبال دارد.
 • دستورالعمل های روی بسته را دنبال کنید. اکثر تست های بارداری دستگاه هایی شبیه به قلم هستند با یک نوار تست که از یک انتها بیرون می آید. این نوار تست را زیر جریان ادرار خود زمانی که به دستشویی می روید بگیرید.
 • منتظر نتایج باشید- راهنماهای بسته تست مثبت یا منفی بودن تست را مشخص می کند. به طور معمول در عرض چند لحظه بعد از ادرار می توانید نتایج را متوجه شوید.
 • اگر جواب تست منفی است ولی هنوز پریود نشده اید، چند روز بعد دوباره تست را امتحان کنید. در این زمان شما هورمون های بارداری در بدن خود خواهید داشت که به شما در گرفتن نتیجه بهتر کمک خواهند کرد.

باردار بودن در خواب

2در مطب پزشک تستی را انجام دهید. شما می توانید در یک کلینیک تخصصی تست ادرار، تست خون را انجام دهید یا به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. حتی اگر تست ادرار مثبت باشد، دکتر شما یقینا تست خون هم از شما برای تایید بارداری می گیرد. گرچه تست های ادرار فوق العاده دقیق هستند ولی کامل نیستند.

باردار بودن در خواب

روش ۳ از ۳ : ارزیابی گزینه های پیش رویتان

1در نظر بگیرید که می خواهید یک مادر باشید یا خیر. برای بعضی از زنان، بارداری یکی از هیجان انگیزترین رخدادهای زندگی آن ها به شمار می رود. برای دیگران گرچه، بارداری می تواند احساس ترس را در آن ها بیدار کند. اگر شما سعی دارید تا باردار شوید، یا به این شگفتی بزرگ در زندگی خود خوش آمد گویی کنید، نحوه داشتن یک بارداری سالم را دنبال کنید اگر مطمئن نیستید چطور می توانید این کار را انجام دهید.

چگونه تشخیص دهیم حامله هستیم یا نه

2با شریک زندگی خود صحبت کنید. اگر سن کمی دارید، مهم نیست چقدر ترسیده باشید، با والدین خود یا دیگر افراد بزرگسالی که اعتماد دارید نظیر پزشک خانوادگی، یک مشاور صحبت کنید.

چگونه تشخیص دهیم حامله هستیم یا نه

3گزینه های پیش رو برای پایان دادن به بارداری را بررسی و تحقیق کنید. اگر می خواهید به بارداری خود خاتمه دهید، خواهان دانستن گزینه های پیش رویتان هستید. بعضی از این گزینه ها به نسبت دیگر گزینه ها دارای عوارض جانبی هستند و باید بهترین گزینه را در نظر بگیرید.

 • قرص سقط جنین : اگر در مراحل اولیه بارداری قرار دارید، می توانید از قرص سقط جنین RU-486 استفاده کنید. این قرص باعث ضعیف کردن جنین شما می شود تا جنین به اندازه کافی برای زنده ماندن مواد غذایی از شما دریافت نکند.
 • سقط جنین در کلینیک های مخصوص به انجام این کار: قبل از هفته ۱۶ بارداری، پزشک با استفاده از روش ساكشن ‌كورتاژ جنین را از رحم شما خارج می کند. بعد از هفته ۱۶ بارداری، شما باید از روش اتساع و تخلیه سازی استفاده کنید که در این روش جراحی با اتساع رحم شما جنین از بدن خارج می شود.
 • از قوانین سقط جنین باخبر باشید- جدا از جنبه های اخلاقی، موارد حقوقی و قانونی سقط جنین را بدانید.

چگونه تشخیص دهیم حامله هستیم یا نه

4در رابطه با فرزندخواندگی تحقیق کنید. اگر می خواهید بچه دار شوید ولی حس می کنید که فرزند شما در خانه ای دیگر یا با والدین دیگری دنیای بهتری خواهد داشت، تحویل فرزندتان به خانواده ای برای فرزندخواندگی یکی از غیرخودخواه ترین و دوست داشتنی تصمیماتی است که شما در زندگی خود خواهید گرفت.

 • با پدر فرزند خود صحبت کنید. در رابطه با این پیشنهاد رضایت او را نیز در نظر بگیرید و حتی از مشورت با والدین خود غافل نشوید.
 • قوانین مربوط به فرزندخواندگی را مطالعه کنید و ببینید می توانید به صورت مجزا بدون نیاز به وکیل این کار را انجام دهید.
 • با دقت کامل والدین آینده فرزند خود را انتخاب کنید. بعضی از زنان باردار به تبلیغاتی که در رابطه با پذیرش فرزند صورت گرفته است به صورت شخصی جواب می دهند، بنابراین با وکیل و افراد ذی صلاح در این رابطه با مشورت کنید.

چگونه تشخیص دهیم حامله هستیم یا نه

نکات آموزش این بخش:

۱- مطمئن شوید تصمیمی که میگیرید خطری برای شما و بچه نداشته باشد.

۲- بهتر است با پدر و مادر خود در مورد هر کاری که میخواهید انحام دهید، مشورت کنید.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن