بهداشت و سلامتپوست و مو

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

آکنه یک بیماری پوستی می باشد که بیشتر ما آن را با نام جوش می شناسیم و یکی آزارترین بیماری های پوستی می باشد. آکنه می تواند در هر نقطه ای از بدن و در هر سنی دیده شود، و بیشتر در نوجوانان دیده می شود. غدد چربی‌ پوست به‌ دلایل‌ نامعلوم‌ دچار انسداد می‌شود، اما احتمالا تغییرات‌ هورمونهای‌ جنسی‌ در دوران‌ نوجوانی‌ نقش‌ دارد. وقتی‌ که‌ چربی‌ داخل‌ غدد چربی‌ نتواند به‌ بیرون‌ پوست‌ راه‌ یابد، این‌ چربی‌ تجمع‌ یافته‌ و توسط‌ باکتریهایی‌ که‌ بطور طبیعی‌ در غده‌ وجود دارند عفونی‌ می‌شود.

بخش ۱ از ۳: حفظ بهداشت

1شستن دوبار در روز صورت: یک بار در شب و یک بار در طول روز. وقتی شما صورت خود را با آب ولرم و به آرامی بشورید، باعث می شود منافذ جوش ها باز شود. حالا باید یک بار با آب سرد صورت خود را بشویید تا حرارت بدن شما پایین آید.

  • برای شستشو از صابون های مخصوص ضد جوش استفاده کنید و از صابون های معطر استفاده نکنید که باعث بدتر شدن آکنه می شود.
  • دقت کنید بعد از شستن صورت با آب ولرم و صابون در آخر یک بار فقط با آب سرد بشویید ( بدون صابون ).

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

2انتخاب صابون مناسب با پوست: اگر پوست شما چرب هست یا خشک، باید متناسب با پوست خود صابون تهیه کنید.

  • کسانی که پوست خشک دارند باید با صاوبن هایی صورت خود را بشویند که دارای مرطوب کننده است.
  • اما پوست های چرب باید صابون هایی باشند که فاقد مرطوب کننده هستند. زیرا باعث چرب تر شدن پوست و بدتر شدن آکنه می شود.

۳شستن دست قبل از شستن صورت: بهتر است قبل از شستن صورت، دست خود را بشویید. زیراروی دست شما میکروب وجود دارد و چرب است.

  • دقت کنید بعضی ها صورت خود را با لیف حمام می شورند که این کار خیلی مناسب نیست. زیرا باعث می شود، جای آکنه ها روی صورت شما باقی بماند و یا به دیگر قسمت های پوست سرایت کند.

4استفاده از مرطوب کننده بعد از شستشو: خیلی خوب است اگر شما بعد از هر بار شستشو صورت خود را مزطوب کنید. در بازار کرم های متنوعی وجود دارد که هم برای پوست های چرب می باشد و هم برای پوست های خشک.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

5استفاده از لایه بردار: یکی از راههای موثر برای اینکه آکنه را کاهش دهید، استفاده از لایه بردار است. شما می توانید هفته ایی یک بار از لایه بردار استفاده کنید، تا پوست های مرده شما بریزید و باعث بهبود رنگ پوست شما می شود.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

6پاک کردن آرایش صورت خود: هیچ وقت با آرایش به رختخواب نروید و قبل از خواب حتما آرایش خود را پاک کنید. برای این کار می توانید از دو مقاله “چگونه آرایش خود را پاک کنیم” و “چگونه آرایش چشم ها را پاک کنیم“.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

7سعی کنید به صورت خود دست نزنید: دست های شما به علت تماس داشتن با چیزهای گوناگون دارای باکتری های گوناگون است و اگر شما هی با دست با آکنه خود ور بروید باعث رسیدن باکتری به آنها می شود و نتیجه چیزی جز بدتر شدن صورت شما نمی شود.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

8شستن روبالشی خود هر هفته: روکش بالاش شما به علت اینکه با سر و صورت شما در تماس است، باعث می شود چرب شود و پوست های مرده شما رویی آن بریزد. پس بهتر است آخر هر هفته آن را بشویید.

9توجه به مو خود، اگر پوست چربی دارید: بعضی ها از خود می پرستند مگر می شود که مو عامل جوش باشد؟ باید بگوییم یکی از عامل های آکنه مو می باشد. اگر مو شما چرپ باشد و روی پیشانی آید، باعث می شود که پوست شما هم چرب شود. برای جلوگیری از این کار بهتر است موهای خود را تمیز نگه دارید.

10عدم قرار گرفتن در زیر نور خورشید: قرار گرفتن در زیر نور خورشید برای مدت طولانی برای پوست شما مضر است. اگر می خواهید به بیرون روید، باید از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید.

بخش ۲ از ۳: توجه به ورزش و رژیم غذایی

1نوشیدن به اندازه کافی: یکی از روش هایی که می توانید پوست خود را روشن نگه دارید، نوشیدن آب به اندازه کافی است. همچنین علم ثابت کرده است که نوشیدن آب باعث دفع سموم بدن می شود. استاندارد نوشیدن آب در طول روز ۸ لیوان است که شما اگر نمیتوانید این مقدار را بنوشید، سعی کنید، حداقل ۵ لیوان را مصرف کنید.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

2خوردن غذای سالم: در بین پزشکان اختلاف نظر زیادی وجود دارد که آیا غذا در تشدید آکنه موثر است یا خیر. اما بهتر است که ما رعایت کنیم. خوردن سبزیجات، مصرف پروتئین، چربی های سالم و میوه باعث مبارزه کردن آنها با آکنه می شود.

  • ویتامین A: این ویتامین برای پوست و مو ضروری است. ویتامین A در جگر، قلوه، زرده تخم‌مرغ، شیر و انواع سبزی­‌های دارای برگ سبز مثل اسفناج و سبزی‌های زرد.
  • روی: شواهد نشان داده که کمبود روی نیز از عوامل زدن جوش می باشد. منابع عمده روی، صدف، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، جگر، غلات آسیاب نشده، حبوبات، شیر و فرآورده‌های آن است.
  • امگا ۳: یکی دیگر از موادی که شما نیاز دارید امگا ۳ هست. مواد غذایی که بیشترین میزان امگا ۳ را در خود دارند و از این لحاظ غنی اند، عبارتند از: روغن گردو، مغز گردو، روغن کلزا و ماهی های چرب (ماهی آزاد، ساردین، ماهی کولی، شاه ماهی، ماهی مارکو).

3دوری کردن تنقلات: یکی از عامل های تشدید جوش، خوردن پفک، چیبس، شکلات و فست فود ها می باشد.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

4ورزش کردن: ورزش کردن باعث می شود که استرس شما کم شود و استرس هم یکی از بدترین چیزها می باشد که علاوه بر بدن برای پوست نیز بد می باشد. خواب کافی نیز به کم شدن استرس نیز کمک می کند.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

بخش ۳ از ۳: استفاده از محصولات ضد آکنه

1استفاده از کرم بنزوئیل پراکساید: بدون تردید ارزشمندترین داروی موضعی ضد جوش بنزوئیل پراکسید است.بنزوئیل پراکسید به دو شکل محلول درآب و محلول در الکل تولید می شود. پوستهای چرب تر باید ازانواع محلول در الکل و پوستهای خشک و حساس تر باید ازانواع محلول درآب استفاده کنند. انواع محلول در الکل در افراد با پوست خشک ایجاد تحریک و قرمزی می کنند.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

2استفاده از اسید سالیسیلیک: اسیدسالیسیلیک برای درمان موضعی اختلالات هیپرکراتوتیک پوست، عفونت‌های قارچی پوست به ویژه تینه‌آ و آکنه ولگاریس، شوره سر و التهابات سبوره‌ای پوست سر و همچنین درمان پسوریازیس به کار می‌رود.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

3استفاده از روغن درخت چایی: روغن درخت چای به طور معمول در آکنه کیستیک، یا کسانیکه مشکل هورمونی دارد ،فقط برای کسانی که پوست چرب و یا بیش از حد فعال دارند بسیار خوب است. اگر شما دارای پوست حساس، ظریف، و خشک، هستید از آن صرف نظر کنید.درخت چای یک پاک کننده و یا تونر است که برای کنترل آکنه و پوست بیش از حد چرب مناسب است.

چگونه از زدن آکنه (جوش) جلوگیری کنیم

نکات آموزشی این بخش:

۱- اگر فردی هستید که سیگار می کشید، بهتر است آن را ترک کنید.

۲- حتما، حتما قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید.

۳- موهای خود را از پوست صورت خود درو نگه ندارید.

۴- همیشه به این دقت کنید که مرطوب کننده ای که استفاده می کنید، فاقد چربی باشد.

۵- از ماسک های طبیعی استفاده کنید.

۶- اگر جوش های شمابیش از حد است، بهتر است با یک دکتر مشورت کنید.

هشدارها:

۱- هرگز جوش خود را نترکانید.

۲- بیش از حد صورت خود را نشویید.

۳- برخی ها به بنزوئیل پراکسیدذ حساسیت دارند. پس اگر چیزی غیر عادی دید، بهتر است مصرف آن را قطع کنید.

برچسب ها

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن