بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه مسواک بزنیم

این برای همه شاید اتافق افتاده باشد که چگونه دندان های خود را مسواک تمیز کرد و طریقه صحیح مسواک زدن چگونه است. ما مسواک را فقط برای سفید شدن دندان ها نمیزنیم و این کارا می کنیم که دندان هایی سالم داشته باشیم. اگر شما خوب مسواک نزنید، در آینده دندان های شما خراب خواهد شد. پس اگر می خواهید طرز درست مسواک زدن را همراه با تصویر را یاد بگیرید، این مقاله را بخوانید.

بخش ۱ از ۳: استفاده از مسواک مناسب

1از مسواک خوب استفاده کنید. از مسواکی استفاده کنید که دارای موی، نایلونی و نرم باشد. اگر مسواک شما نرم نباشد، باعث می شود به مرور زمان مینای دندان از بین برود. همچنین باید مسواک در دست راحت بنشیند و سری آن کوچک باشد.

  • مسواک های برقی برای کسانی که در مسواک زدن تنبل هستند، بسیار مناسب است.
  • از مسواک های که با موهای طبیعی ساخته شده اند استفاده نکنید. زیرا این موها از موی حیوانات می باشد و باکتری های زیادی دارند.

چگونه مسواک بزنیم

2عوض کردن مسواک: یکی دیگر از کارهایی که باید انجام دهید، باید هر ۴ ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید و قدیمی را دور بریزید. به علت اینکه مسواک در مدت زمان، فرسوده می شود و انعطاف پذیری خود را از دست می دهد.

چگونه مسواک بزنیم

3استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید: یکی از فوایدی که خمیر دندان دارد، این است که باعث تقویت مینای دندان می شود. همچنین خمیر دندان حاوی فلوراید برای کودکان زیر ۳ سال توصیه نمی شود، زیرا ممکن است آن را بخورند و خطراتی برای آنها بوجود آورد.

آموزش مسواک زدن

4استفاده از نخ دندان: نخ دندان برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان مۆثرترین ابزار است. با به‌کارگیری نخ دندان‌ می‌توان اجزای باقیمانده غذا را که لای دندان گیر کرده بیرون کشید. دندانها دارای پنج سطح هستند و تنها سه سطح آن با مسواک تمیز می شود. سطح بین دندانی به هیچ وجه با مسواک تمیز نمی شود و حال آن که میکروب که عامل پوسیدگی است در آنجا نیز لانه می کند. پس قبل از مسواک زدن، حتما از نخ دندان استفاده کنید.

آموزش مسواک زدن

بخش ۲ از ۳: تکنیک مسواک زدن

1مقدار کمی از خمیر دندان را استفاده کنید. مقدار کمی از خمیر دندان بر روی مسواک تان فشار دهید. استفاده از خمیر دندان به مقدار زیاد می تواند منجر به کف زیاد و وسوسه ی شما به بیرون ریختن آب دهانتان و سریع مسواک زدن می شود.

  • اگر مسواک زدن برای شما دردناک است. سعی کنید با حرکت صحیح بالا و پایین به آرامی مسواک بزنید یا از خمیر دندان مخصوص دندان های حساس استفاده کنید.

چگونه مسولک زدن همراه با تصویر

2الیاف مسواک را با یک زاویه ی ۴۵ درجه ای بر روی شیار لثه قرار دهید. با یک حرکت کوتاه، عمودی یا مدور با ملایمت مسواک بزنید. مسواک زدن را از وسط دندان هایتان شروع نکنید.

چگونه مسولک زدن همراه با تصویر

3حداقل ۲ دقیقه مسواک بزنید. دندانها را به صورت تک تک مسواک بزنید؛ نه به صورت دسته جمعی، بنابراین دندان ها را به آرامی مسواک کنید (مسواک زدن را از سطح بیرونی دندانها شروع کرده از سمت چپ پایین و سپس سمت راست پایین، پس از آن سمت راست بالا و سمت چپ بالا را مسواک بزنید، حالا مسواک زدن دندان ها از سمت داخل از قسمت بالایی سمت چپ آغاز کرده و سپس قسمت بالای سمت راست، پایین سمت راست و در آخر پایین سمت چپ). بنابراین شما برای هر دندان ۱۲-۱۵ ثانیه زمان اختصاص می دهید. شما می توانید دهان را به ۴ قسمت تقسیم کنید: سمت چپ بالا، سمت راست بالا، سمت چپ پایین و سمت راست پایین. اگر شما برای مسواک کردن هر قسمت ۳۰ ثانیه زمان اختصاص دهید، بنابراین مسواک زدن شما ۲ دقیقه طول خواهد کشید.

چگونه مسواک بزنیم

4دندان های آسیاب را مسواک بزنید. مسواک را طوری در دست بگیرید که عمود بر لب ها باشد یا برس مسواک بر روی محل اتصال دندان آسیا با لثه قرار بگیرد. دندان ها را با حرکات لرزشی از عقب به جلو دهان مسواک کنید. این حرکت را در هر دو طرف دهان تکرار کنید. هنگامی که قسمت پایه دندان های آسیا کاملا تمیز شد، قسمت تاج دندان ها (روی دندان) را مسواک کنید. به منظور دسترسی به دندان آسیای فوقانی برای مسواک کردن، همیشه فک پایین را به سمتی که مسواک می کنید بچرخانید. این کار باعث می شود برای حرکت مسواک در جهت بالا و پایین فضای کافی وجود داشته و هیچ حرکت اضافی انجام نشود.

چگونه مسواک بزنیم

5سطوح داخلی دندان هایتان را مسواک بزنید. مسواکتان را طوری برگردانید که سر مسواک به طرف شیار لثه قرار بگیرد و هر دندان را مسواک بزنید. بر اساس گفته ی دندانپزشکان، قسمت داخلی دندان های جلوی پایین، قسمت رایجی است که به درستی مسواک زده نمی شود. بنابراین، مطمئن شوید که مسواک زدن آنها را فراموش نکرده باشید!

چگونه مسواک بزنیم

6زبانتان را مسواک بزنید. بعد از اینکه دندان هایتان را تمیز کردید، از الیاف مسواکتان با ملایمت برای تمیز کردن زبانتان استفاده کنید. ( مسواک را با شدت فشار ندهید ). این منجر به، تنفس بد و نگه داشتن باکتری بر روی زبانتان می شود.

آموزش مسواک زدن زبان

بخش ۳ از ۳: قسمت پایانی

1دهانتان را بشویید. اگر شما تمایل به آبکشی دهانتان بعد از مسواک زدن دارید، از جرعه ای آب در لیوان استفاده کنید یا لیوان که در دستتان است را آب کرده و استفاده کنید. آب را در دهانتان بچرخانید و آن را به بیرون بریزید.

  • توجه داشته باشید که در مورد این توصیه، تعدادی اختلاف نظر وجو دارد. در حالی که بعضی ها معتقدند که این، کارایی درمان موضعی فلوراید را کاهش می دهد، دیگری معتقد است که هیچ فلورایدی نباید خورده شود. هم چنین افرادی هستند که دوست ندارند در دهانشان خمیر دندان باشد! اگر شما در معرض خطر باکتری هستید، بهتر است که دهانتان را آبکشی نکنید، یا اینکه با مقدار کمی آب که باعث ایجاد یک مایع دهان شوی موثر می شود آن را آبکشی کنید.
  • مطالعات دیگر نشان داده است که، شستن دهان بعد از مسواک زدن هیچ تاثیر چشم گیری بر روی کارایی مسواک زدن با خمیر دندان فلوراید نمی گذارد.

آموزش مسواک زدن زبان

2مسواکتان را بشویید. به منظور از بین بردن باکتری ها، مسواکتان را به مدت چند ثانیه در زیر شیر آب نگه دارید. اگر شما مسواکتان را به درستی نشویید، در هنگام استفاده ی بعدی باکتری های قدیمی به دهان شما راه پیدا می کنند. هم چنین تمام خمیر دندان های باقی مانده بر روی مسواکتان را بشویید. مسواکتان را در جایی قرار دهید که به راحتی خشک شود، در غیر این صورت باکتری می تواند رشد کند.

چگونه مسواک بزنیم

3با دهان شور کار را به اتمام برسانید (اختیاری). مقدار کمی از دهان شویه را در دهانتان ریخته و به مدت ۳۰ ثانیه آن را در دهانتان بچرخانید و آن را بیرون بریزید. مواظب باشید که آن را قورت ندهید.

چگونه مسواک بزنیم

4به یاد داشته باشید که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. به توصیه ی اکثر دندانپزشکان، حداقل دو بار در روز باید مسواک بزنید. یک بار صبح و یک بار قبل از خواب. اگر شما می خواهید سه بار مسواک بزنید، می توانید یک بار هم بعدازظهر مسواک بزنید! سعی کنید با زاویه ی ۴۵ درجه مسواک بزنید که این روش به از بین بردن باکتری ها و باقی مانده ی غذا/نوشیدنی بر روی دندانتان بهتر از موقعی که به صورت عادی مسواک بزنید کمک می کند. هم چنین، شما باید تا جایی که ممکن است از خوردن تنقلات بین غذایتان خودداری کنید به این دلیل که این باعث ماندن بازمانده های بیشتر غذا و ایجاد باکتری در دهانتان می شود.

چگونه مسواک بزنیم

نکات آموزشی این بخش:

۱- حداقل دندان های خود را در هنگام صبح و شب قبل از خوابیدن مسواک کنید. در صورت امکان پس از خوردن هر وعده غذایی دندان ها را مسواک بزنید اما این کار را بیش از حد انجام ندهید. بیش از حد مسواک زدن به دندان ها صدمه می زند.

۲- پس از نوشیدن نوشابه یا آب میوه های اسیدی مانند آب پرتقال، ۴۵ دقیقه صبر کنید و پس از آن مسواک بزنید. نوشابه و آب میوه ها اسیدی را بر روی دندان ها باقی می گذارند، بنابراین مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن آن ها واقعا به مینای دندان صدمه می زند.

۳- استفاده از دهان شویه توصیه می شود، در صورت مصرف سعی کنید از دهان شویه های بدون الکل استفاده کنید.

۴- اگر شما پس از خوردن هر وعده غذایی مسواک نمی زنید، حداقل دندان ها را با آب بشویید تا خرده های باقیمانده غذا از دهان خارج شوند.

۵- اگر لثه ها براحتی خونریزی می کنند، این مسئله می تواند نشانه التهاب لثه باشد. به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب لثه یک مسئله جدی است که نه تنها منجر به از دست دادن دندان ها و بوی بد دهان می شود بلکه باعث عفونت دریچه های قلب می شود. اگر لثه ها خونریزی می کنند، مسواک زدن را ترک نکنید بلکه از یک مسواک نرم تر استفاده کنید.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن