بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه نبض خود را بگیریم

اندازه‌گیری نبض به شما کمک می‌کند تا سرعت قلب خود را بدون هیچ وسیله خاصی تشخیص دهید. این امر به خصوص در زمانی که شما در حال کاهش وزن و یا در شرایط روحی خاصی هستید بسیار مفید می‌باشد. در این مقاله می‌خوانید که اندازه‌گیری نبض تا چه حد ساده و بدون درد است.

بخش ۱ از ۱ : پیدا کردن محل مورد نظر و ثبت نبض

1از انگشت اشاره و وسط برای اندازه‌گیری نبض استفاده کنید. دقت کنید که نباید از انگشت شست استفاده کنید. چرا که در خواندن اختلال ایجاد می‌کند.

  • از پالس شعاعی استفاده نمایید. این نوع پالس بر روی مچ دست راست رخ می‌دهد. از قسمت نرم انگشتان برای اندازه‌گیری بهره ببرید. دو انگشت میانی و اشاره را در گوشه مچ قرار داده و انگشت شست را ببندید. انگشتان را به آرامی فشار دهید تا جریان خون را در رگ‌های زیر پوست حس کنید. در صورت لزوم انگشتان را کمی جابجا کنید تا بتوانید نبض (پالس) را حس نمایید.
  • نبض کاروتید را پیدا کنید. برای احساس کردن یک پالس روی گردن درست زیر خط فک، انگشت اشاره و وسط را در محل توخالی گردن بین نای و عضله بزرگ گردن قرار دهید. انگشتان را به آرامی فشار دهید تا نبض را احساس نمایید. در برخی موارد پیدا کردن این نبض ساده‌تر از نبض مچ است.

2ضربان قلب را اندازه‌گیری کنید. از یک ساعت مچی یا دیواری با عقربه ثانیه شمار و یا ساعت دیجیتال با نمایشگر ثانیه استفاده کنید. این دقیق‌ترین روش است.

  • اگر عجله دارید، می‌توانید ضربان قلب را در ۱۵ ثانیه و یا ۳۰ ثانیه اندازه‌گیری کنید و اعداد به دست آمده را به‌ترتیب در ۴ و ۲ ضرب نمایید. این کار قابل انجام است اما دقت آن به اندازه یک دقیقه نیست.

چگونه نبض خود را بگیریم

3نرخ نرمال ضربان قلب خود را محاسبه کنید. ضربان قلب یک انسان بالغ در حالت استراحت بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می‌باشد. نرخ نرمال قلب برای کودکان زیر ۱۸ سال ۷۰ تا ۱۲۰ بار دقیقه می‌باشد. این اعداد برای فردی است که در حال استراحت است. در صورت انجام فعالیت فیزیکی ضربان افزایش می‌یابد.

آموزش گرفتن نبض

4قدرت ضربان را بررسی کنید که آیا قوی هستند یا خیر؟ قدرت ضربان را نمی‌توان با دقت محاسبه کرد. اما افراد با تجربه می‌توانند تشخیص دهند که پالس قوی، ضعیف و یا متوسط است. این پارامتر نشان دهنده سلامتی قلب و سیستم عروق و رگ‌هاست.

آموزش گرفتن نبض

5ریتم ضربان را بررسی نمایید. شما باید دنبال یک نظم در ضربان و میزان توقف بین آن‌ها باشید. اگر ضربان شما پیوسته و آرام است، یعنی منظم می‌باشد. اگر شما یک مکث بیجا و یا تغییر در ضربان حس کردید پس ضربان شما نامنظم خواهد بود. این مورد لزوما بیان گر وجود مشکل نمی‌باشد. اما در صورت مشاهده نامنظمی باید به دکتر مراجعه کنید.

چگونه نبض خود را بگیریم

بخش ۲ از ۲ : در صورتی که ضربان خود را پیدا نکردید چه می‌کنید؟

1سعی کنید از نوک انگشتان برای تشخیص نبض روی مچ استفاده کنید. نوک انگشتان را در نقاط مختلف قرار دهید و ۵ ثانیه نگهدارید تا تشخیص دهید ضربان وجود دارد یا خیر؟

چگونه نبض خود را بگیریم

2مقدار فشاری نوک انگشتان بر روی پوست را عوض کنید. برخی موارد با عوض کردن مقدار فشار و زیاد و کم کردن آن به نتیجه میرسید.

3سعی کنید نبض را در حالتی که دست آویزان و به سمت کف زمین است اندازه‌گیری کنید. بالا نگه داشتن دست و نزدیک بودن آن به سر ممکن است موجب شود تا مقدار نبض شما کمتر از مقدار واقعی اندازه‌گیری شود. دست خود را به سمت پایین تکان دهید تا جریان خون به سمت مچ حرکت کرده تا ضربان راحت‌تر تشخیص داده شود.

چگونه نبض خود را بگیریم

4از یک گوشی معاینه استفاده کنید اگر شما یک چنین دستگاهی دارید از آن استفاده نمایید. لباس خود را درآورید و دستگاه را بر روی سینه قرار داده و گوش کنید و ضربان را شمارش کنید.

بخش ۳ از ۳ : پیدا کردن مقدار ماکزیمم و میزان مطلوب ضربان قلب

1ماکزیمم ضربان قلب ممکن را پیدا کنید. این میزان، بالاترین ضربان نبض شماست که می‌تواند رخ دهد. شما با استفاده از این عدد می‌توانید مقدار نبض مطلوب خود را به دست آورید. برای پیدا کردن ماکزیمم ضربان از فرمول زیر استفاده کنید.

۲۲۰ – مقدار سن = نرخ ماکزیمم ضربان

  • به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید. مقدار نبض خود را بلافاصه بعد از ورزش اندازه‌گیری کنید. این مقدار با عدد به دست آمده از فرمول فوق محاسبه کنید. این دو مقدار باید به یکدیگر نزدیک باشند.
  • اگر ضربان خود را در حین ورزش اندزه‌گیری می‌کنید، در حال دویدن این کار را انجام دهید تا جریان خون به صورت پیوسته باشد.

2مقدار ضربان مطلوب خود را محاسبه نمایید. این مقدار برابر ۶۰ تا ۸۵ درصد میزان ضربان ماکزیمم است. علت این که مقدار یاد شده عدد ثابتی نیست، این است که هر فرد بسته به شرایط جسمی خود دارای درصد تناسب مخصوص به خود است.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن