دیجیتالنرم افزار

چگونه برای یک فیلم، زیرنویس درست کنیم

آیا تابحال تصمیم گرفته‌اید که برای یک فیلم زیرنویس درست کنید، اما موفق به انجام آن نشده باشید؟ اگر چنین است، این مقاله مختص شماست! ما به شما کمک می‌کنیم تا با استفاده از یک نرم افزار متن باز (Open Source) به نام Aegisub بتوانید برای فیلم‌های خود زیرنویس درست کنید.

بخش ۱ از ۳ : آماده‌سازی نرم افزار Aegisub

1فایل فیلم خود را که می‌خواهید برای آن زیرنویس درست کنید، آماده کنید. اگر می‌خواهید برای یک دی‌وی‌دی زیرنویس ایجاد کنید، شما باید اول دی‌وی‌دی را ریپ نمایید. فیلم را در یک جای موقت مانند یک فولدر خاص ذخیره کنید. در این مقاله‌، ما از مبد‌ل‌های فیلم برای ریپ کردن استفاده می‌کنیم.

چگونه برای یک فیلم، زیرنویس درست کنیم

2فایل فیلم مورد نظر را که می‌خواهید بر روی آن زیرنویس ایجاد کنید، در Aegisub بارگذاری نمایید. نرم افزار را باز کرده و بر روی منوی video کلیک کرده و گزینه open video را انتخاب کنید. مسیر ذخیره‌سازی فایل را مشخص کنید. براساس حجم و زمان فیلم، فرایند بارگذاری ممکن است زمان اندکی طول بکشد.

  • بعد از کامل شدن فرایند بارگذاری فیلم، تصویر ویدیو، در سمت چپ و بالای نرم افزار قابل مشاهده است.

چگونه فایل srt بسازیم

3صدا و موسیقی متن فیلم را بارگذاری کنید. بر روی منوی صدا کلیک کنید و گزینه Open Audio from Video را انتخاب کنید. با این کار صدا به طور خودکار از متن جدا و در نرم افزار بارگذاری می‌شود. در این حالت نیز، براساس حجم و طول فیلم ممکن است، فرایند بارگذاری صدا مدتی طول بکشد.

  • بعد از تکمیل شدن فرایند بارگذاری صدا، شکل موج صدا در سمت راست و بالای نرم افزار قابل مشاهده خواهد بود.

چگونه فایل srt بسازیم

4تغییرات را ذخیره کنید. بر روی گزینه save در نوار ابزار کلیک و یا Ctrl +S را فشار دهید.

نرم افزار ساخت زیرنویس

بخش ۲ از ۳ : ایجاد زیرنویس

1یک متن دلخواه تایپ کنید. در زیر شکل موج صدا، یک باکس متن خالی وجو دارد. متن مورد نظر را در این بخش تایپ کنید.

نرم افزار ساخت زیرنویس

2جایی از فیلم که می‌خواهید زیرنویس در آنجا نمایش داده شود، انتخاب کنید. اگر به تصویر بالا نگاه کنید، خواهید دید که دو فریم در پنجره صدا وجود دارد، یکی قرمز و دیگری آبی. علامت قرمز مربوط به زمانی از فیلم است که متن شروع به نمایش می‌کند و فریم آبی زمان انتهای نمایش است. دکمه چپ موس را پایین نگه داشته و فریم قرمز را به ابتدای شکل موج ببرید. سپس فریم آبی را به انتهای شکل موج انتقال دهید.

آموزش ساخت زیرنویس فارسی

3نحوه نمایش متن را تغییر دهید. اگر شما از روش ظاهر شدن زیرنویس روی فیلم راضی نیستید، می‌توانید، اندازه، فونت و یا رنگ متن را با استفاده از ابزار Styler Manager واقع در زیر منوی video تغییر دهید.

چگونه برای یک فیلم، زیرنویس درست کنیم

4متن را به موقعیت مناسب انتقال دهید. بله، شما می‌توانید زیر نویس را به هر جایی از صفحه نمایش که تمایل دارید، انتقال دهید. در نوار ابزار عمودی در سمت چپ فیلم، بر روی آیکون دوم از بالا کلیک کنید. یک باکس مربعی در زیر فیلم ظاهر می‌گردد. کافی است که زیرنویس را با موس به هر نقطه که میخواهید انتقال دهید.

چگونه برای یک فیلم، زیرنویس درست کنیم

بخش ۳ از ۳ : زیرنویس را خارج کنید.

1زیرنویس خود را از نرم افزار خارج کنید. بر روی Export Subtitles در منوی File کلیک کرده و سپس ۴ گزینه را در پنجره Filters انتخاب کرده و بروی Export کلیک کنید.

چگونه زیرنویس بسازیم

2زیرنویس خود را با پسوند .srt ذخیره کنید. فرمت SubRip متداول‌ترین فرمت زیرنویس است و بنابراین، بهتر است ذخیره سازی زیرنویس به همین فرمت انجام شود. نام زیرنویس را انتخاب کرده و اطمینان حاصل کنید که انتهای آن .srt وجود دارد.

3زیرنویس خود را به فایل فیلم اضافه نمایید. در این مقاله از نرم افزار پخش فیلم VLC استفاده می‌کنیم. فایل فیلم را در این نرم افزار باز کرده و سپس بر روی صفحه نمایش نرم افزار راست کلیک کنید. در منوی subtitles، بر روی Add Subtitle File کلیک کنید. سپس زیرنویس خود را از محلی که ذخیره کرده‌اید انتخاب نموده و بر روی OK کلیک کنید.

چگونه زیرنویس بسازیم

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

4 thoughts on “چگونه برای یک فیلم، زیرنویس درست کنیم”

  1. ممنون عالیه فقط اون بخش کادر ابی و قرمزو نگرفتم باید برای هر بخشی که صدای فیلم این کارو انجام بدیم این که کادر ابی رو ببریم اول و کادر قرمز رو ببریم اخر کجا میشه دقیقا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن