بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

گاهی وقت ها هنگامی که از صبح خواب بیدار می شوید و جلوی آینه می روید، می بینید که زیر چشمانتات ورم کرده است و آدم را مریض و خسته نشان می دهد. اما نیاز نیست خودتان را عذاب دهید را پف چشم درمان های گوناگونی دارد که شما با انجام آنها می توانید از شر ورم خلاص شوید. دلایل پف چشم عبارتند از: کمبود مایعات، مصرف زیاد نمک، کمبود خواب، استرس و نگرانی زیاد، آلرژی ها و حساسیت هایی که با ریزش اشک چشم و عطسه کردن همراه است، تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری و دوران قاعدگی، گریه های طولانی مدت، کهولت سن و پیری ( این حالت از پف چشم را معمولا نمی توان برطرف کرد ).

بخش ۱ از ۳: درمان سریع پف زیر چشم

1آب زیاد بنوشید: غلظت بالای نمک در اطراف ناحیه چشم موجب احتباس آب در آن ناحیه شده و در نتیجه باعث پف کردن چشم ها می شود. اگر شما قبل از خواب گریه کرده باشید یا شامی پر نمک خورده باشید، در هنگام صبح متوجه پف کردگی در ناحیه چشم ها می شوید. نوشیدن آب به مقدار زیاد موجب افزایش جریان مایع در ناحیه چشم ها شده و بنابراین موجب کاهش تورم در این ناحیه می شود.

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

۲چیزی سرد مانند خیار روی چشم خود قرار دهید. پف چشم در اثر تجمع مایعات در بافت اطراف چشم ها ایجاد می شود و مانند هر تورمی، می توان با به کار بردن کمپرس سرد، کاهش داده شود. برش های خیار سرد به اندازه و شکل مناسب برای پف چشم بسیار مناسب و موثر است، این کار به خوبی جواب می دهد و به طور موقت پف چشم ها را کاهش می دهد. به پشت دراز بکشید و چشمانتان را بسته و برش های خیار را بر روی آن ها بگذارید و پس از ۱۵ دقیقه آنها را بردارید، یا تا زمانی که برش های خیار گرم می شوند می توانید آنها را بر روی چشمانتان نگه دارید.

 • اگر خیار در دسترس شما نیست می توانید از چای کیسه ای مرطوب استفاده کنید. چای کیسه ای مرطوب را به مدت ۱۵ دقیقه در فریزر بگذارید، سپس به پشت دراز بکشید و آنها را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی چشمان بسته خود قرار دهید.
 • برای راه حلی تمیزتر، شما می توانید دو قاشق غذاخوری فلزی را در یخچال گذاشته و روزانه از آنها استفاده کنید. پشت قاشق های سرد را بر روی چشمان بسته خود بگذارید.

درمان گودی زیر چشم

۳از یک ماده منقبض کننده برای پف چشم هایتان استفاده کنید. شما می توانید کرم های منقبض کننده و تونیک هایی که با سفت و محکم کردن پوست دور چشم موجب کاهش پف چشم ها می شوند را خریداری کنید. دو عدد گلوله پنبه ای را به کرم منقبض کننده یا تونیک آغشته کنید، به پشت دراز بکشید و چشمانتان را ببندید، حالا گلوله های پنبه ای را بر روی چشمان بسته خود بگذارید. پس از مدت زمان ۱۰ دقیقه، آن ها را از روی چشمان خود برداشته و صورتتان را با آب بشویید.

درمان گودی زیر چشم

۴سیب زمینی: گفته شده است که سیب زمینی به طور طبیعی دارای خواص منقبض کننده است:

 • سیب زمینی خام را پوست بکنید. آن را از وسط دو نیم کنید. به مدت ۱۰ دقیقه آن ها را بر روی چشمانتان بگذارید. سیب زمینی چشمانتان را خُنک کرده و هرگونه تورم را کاهش می دهد.
 • سیب زمینی رنده شده را امتحان کنید. به سادگی یک عدد سیب زمینی خام را رنده کرده و بر روی چشمانتان قرار دهید، پس از مدت زمان ۱۵ دقیقه صورتتان را با آب بشویید.

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

۵ورزش برای ورم چشم مفید است. ورزش جریان گردش خودن را بهبود می دهد و موجب جریان مایعات در بدن می شود، در نتیجه از تجمع مایعات در ناحیه ای از بدن جلوگیری می کند. اگر وقت دارید، کمی بدوید، یوگا انجام دهید یا به سادگی قدم بزنید.

درمان ورم چشم

بخش ۲ از ۳: روش های طولانی مدت برای درمان ورم چشم

۱به اندازه کافی بخوابید. اگر شما در تمام طول روز چشمانی پف کرده دارید، این می تواند ناشی از کم خوابی یا خوابیدن در وضعیت نا مناسب است. پف زیر چشم ها نشانه کم خوابی است. سعی کنید هر شب ۸-۷ ساعت بخوابید.

درمان ورم چشم

۲یک بالش مناسب انتخاب کنید. پس بیدار شدن داشتن چشم هایی پف کرده، طبیعی نیست. دلیل احتمالی برای این حالت این است که هنگامی که شما ساعت ها در حالت افقی دراز می کشید و سپس بلند می شوید، مایعی که در ناحیه زیر چشم شما باقی مانده ناگهان توسط نیروی جاذبه پایین کشیده می شود و موجب حالت پف کردگی چشم ها می گردد. شما می توانید در هنگام خواب از یک بالش اضافی در زیر سرتان استفاده کنید، در این صورت مایع در ناحیه زیر چشم کاهش یافته و هنگامی که بیدار می شوید و می ایستید، این مایع شدیدا توسط نیروی جاذبه پایین کشیده نمی شود، بنابراین حالت پف کردگی چشم ها پس از بیدار شدن از خواب، کاهش می یابد.

 • اگر بر روی شکم می خوابید، سعی کنید وضعیت خوابتان را تغییر داده و به پشت بخوابید. اکثرا افرادی که به شکم می خوابند دارای چشمان پف کرده هستند زیرا خوابیدن در این وضعیت موجب تجمع مایع در ناحیه اطراف چشم می شود.
 • اگر به پهلو می خوابید، شما ممکن است که متوجه شوید که یکی از چشمانتان نسبت به دیگری حالت پف کرده دارد. به منظور برطرف شدن این حالت، سعی کنید به پهلوی مقابل بخوابید یا خود را عادت دهید که به پشت بخوابید.

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

۳پوست صورتتان را با احتیاط لمس کنید. پوست اطراف چشم ظریف است و اگر در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرد و یا به طور محکم و خشن لمس شود می تواند کشیده شده یا آسیب ببیند. به منظور پیشگیری از شل شدن و تجمع مایع در اطراف چشم، عادت هایتان را تغییر داده و با ملایمت بیشتر با پوست صورتتان رفتار کنید. از مواد شیمیایی تند و خشن برای شستن صورتتان استفاده نکنید. سعی کنید به جای آن از یک پاک کننده ملایم و نرم استفاده کنید.

 • با مالش آرایش چشم تان را پاک نکنید؛ برای این منظور از یک پاک کننده آرایشی استفاده کنید بنابراین مواد آرایشی به راحتی پاک می شود.
 • چشمانتان را با مالیدن حوله بر روی آن خشک نکنید. صورتتان را با آب شسته و سپس آن را به آرامی و با ملایمت خشک کنید.
 • از یک مرطوب کننده در اطراف چشم و بر روی پلک ها استفاده کنید.

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

۴آلرژی یا حساسیت خود را درمان کنید. پف کردگی چشم اغلب توسط آلرژی ها ایجاد می شود، آلرژی ها اغلب موجب تجمع مایع و برافروختگی در ناحیه صورت می شوند. اگر شما با داروهای ضد حساسیت مناسب آلرژی فصلی خود را درمان کنید، پس از درمان متوجه تفاوت زیادی در صورتتان می شوید.

 • به پزشک مراجعه کرده و از داروی تجویزی آن استفاده کنید یا از یک داروی بدون نیاز به تجویز پزشک مصرف کنید.
 • مطمئن شوید که منزل شما عاری از موی حیوانات، گرد و غبار و دیگر مواد حساسیت زا است. فیلتر وسایل گرمایشی منزل را عوض کرده و به طور منظم ملافه های خود را بشویید.

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

۵مواد غذایی سالم مصرف کنید. در رژیم غذایی خود تغییرات سالم ایجاد کنید. آیا شما تمایل دارید اغلب برای شام غذاهای پُر نمک بخورید؟ این یک علت بزرگ برای پف کردن چشم ها است زیرا نمک باعث تجمع مایع در صورت می شود. اگر شما تقریبا هر شب شامی پر نمک خورده و به تختخواب بروید، این کار در طی زمان باعث تجمع مایع در پوست اطراف چشم ها شده و درنتیجه موجب کشیده و آویزان شدن پوست آن ناحیه می شود. برای پیشگیری از این حالت،این عادت های جدید را شروع کنید:

 • در هنگام آشپزی از نمک کمتری استفاده کنید. سعی کنید مقدار نمک مصرفی خود را به نصف میزان اولیه برسانید، سپس اگر می توانید طی زمان مصرف آن را کمتر کنید.
 • اغلب بیرون غذا نخورید. هنگامی که شما بیرون غذا می خورید نمی توانید مقدار نمکی که رستوران در غذایش مصرف می کند را کنترل کنید و معمولا مقدار نمک استفاده شده در غذای بیرون بیشتر از آن مقداری است که شما فکر می کنید.
 • از مواد غذایی شور مانند چیپس، آجیل شور، چوب شور، سوپ کنسرو شده، غذاهای سرخ کردنی و دیگر غذاهایی که مقدار زیادی سدیم دارند پرهیز کنید.
 • موز و کشمش را به عنوان میان وعده بخورید، هر دوی این ها موجب کاهش تجمع مایعات در ناحیه ای از بدن می شوند.
 • آب آلبالو یا کلم مصرف کنید. هر دوی این ها ادرار آور هستند و به تخلیه مایعات اضافی بدن کمک می کنند. از کافئین به عنوان ماده ای ادرار آور استفاده نکنید زیرا موجب بی خوابی و در نتیجه پف کردن چشم ها می شود.

پف زیر چشم

۶الکل ننوشید. الکل موجب تجمع مایع در صورت می شود، همچنین تمایل به نوشیدن آب را کاهش می دهد.

پف زیر چشم

بخش ۳ از ۳: روش دائمی درمان پف زیر چشم

۱خودتان را بپذیرید. اگر شما به پزشک مراجعه کرده و پس از بررسی متوجه شدید که پف چشم هایتان نرمال و طبیعی و ناشی از افزایش سن است، گاهی اوقات نیز بدون هیچ دلیلی بروز می کند، در این هنگام یاد بگیرید که توجه خود را به دیگر ویژگی های خود که هنوز پیر نشده اند، مانند رنگ چشم هایتان، موهای فر و حلقه شده تان یا دیدگاه تان نسبت به زندگی، جلب کنید.

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

۲جراحی پلک انجام دهید. به عنوان آخرین راه حل این کار به شما پیشنهاد می شود، در این جراحی چربی هایی که در اطراف چشم رسوب کرده اند توسط لیزر درمانی از روی پوست برداشته می شوند.به عنوان نتیجه کلی، پف چشم ها به طور دائمی کاهش می یابد. هزینه این جراحی معمولا سنگین است و مدت زمان بهبودی حدود چند هفته به طول می انجامد.

چگونه پف زیر چشم را درمان کنیم

نکات آموزشی این بخش:

۱- قبل از رفتن به تختخواب و پس از بیدار شدن از خواب، مقدار زیادی آب بنوشید.

۲- سعی کنید به منظور به جریان انداختن مایع اطراف چشم، آن ناحیه را ماساژ دهید.

۳- یک عدد دستمال مرطوب را در آب خیس کرده و در فریزر قرار دهید. آن را به مدت ۲۰ دقیقه در زیر چشم ها بگذارید.

۴- یک لیف حمام را با آب سرد خیس کرده و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی چشم ها قرار دهید. مراقب باشید آن را بیش از حد محکم بر روی چشم هایتان فشار ندهید!

۵- این روش، راه حلی ساده برای درمان پف چشم ها است. برای انجام این روش، نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم به خوبی حل کنید. مطمئن شوید که آب بیش از حد داغ نباشد. حال مقداری پنبه برداشته و گلوله کنید و آن را به آب گرم شور آغشته کرده و برای چند دقیقه آن را بر روی پلک هایتان بگذارید. این روش را برای حداقل نیم ساعت تکرار کنید. پس از مدتی، چشم های شما پف کردگی نخواهند داشت.

۶- یک قاشق را در فریزر قرار دهید و هنگامی که قاشق به اندازه کافی سرد شد، آن را بر روی چشم هایتان بگذارید.

برچسب ها

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن