بهداشت و سلامتپوست و مو

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

اگر شما دوست دارید پوستی روشن و شاداب داشته باشید، می توانید بجای استفاده از مواد شیمیایی، روشهای طبیعی را امتحان کنید. یک ترکیب خانگی بسیار رایج آبلیمو است که به خوبی موجب سفید شدن پوست می شود. همچنین استفاده از کِرم های ضد آفتاب و ماسک های طبیعی صورت موجب مراقبت و روشن شدن پوست می گردد. در این مقاله نکاتی را می گوییم که باعث روشن شدن پوست به صورت طبیعی می شود.

بخش ۱ از ۳ : تغییر عادت روزمره خود

1از پوست خود در مقابل نور خورشید محافظت کنید. عامل اصلی تیره شدن و تغییر رنگ پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) می باشد. از قرار گرفتن زیر نور خورشید پرهیز کنید و هنگامی که این کار برایتان امکان پذیر نیست، از کرم های ضدآفتاب با حداقل فاکتور حفاظتی ۳۰ استفاده کنید.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

2پوست خود را چند بار در هفته لایه برداری کنید. انجام لایه برداری به صورت طبیعی، به خوبی می تواند موجب روشن شدن پوست شود زیرا این فرایند موجب برطرف شدن سلول های مرده پوست می گردد. در نظر داشته باشید که لایه برداری موجب برطرف شدن تیرگی پوستی می شود که ناشی از آفتاب است می شود و به عبارت دیگر، نمی تواند جنس و رنگ واقعی پوست را تغییر دهد زیرا در این فرایند، سلول های جدید پوست که در معرض آفتاب نبودند، نمایان می شوند.

 • شما می توانید با استفاده از یک اسکراب بدن یا شوینده صورت که حاوی ذرات لایه بردار است، به صورت طبیعی، از پوست خود لایه برداری کنید. شما می توانید تنها با اضافه کردن یک قاشق چای خوری بادام زمینی کوبیده شده یا بلغور جوی دو سر به شوینده معمول خود، خودتان یک اسکراب درست کنید.
 • شما می توانید با استفاده از یک برس خشک یا برس لایه بردار، تمام پوست بدنتان را لایه برداری کنید. به منظور لایه برداری پوست صورت، از یک برس مخصوص با موهای نرم استفاده کنید، در این صورت، شما به پوست ظریف و شکننده صورت آسیب وارد نمی کنید.
 • همچنین دستگاه های لایه بردار بسیاری مانند Clarisonic در بازار موجود است که به وسیله این دستگاه، لایه سطحی پوست به طور کامل برداشته می شود.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

بخش ۲ از ۳ : روش های طبیعی روش کردن پوست

1استفاده از آبلیمو : آبلیمو روشن کننده بسیار قوی است زیرا حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی می باشد که این اسیدها مانند یک لایه بردار طبیعی عمل می کنند و موجب برداشته شدن لایه سطحی پوست و ظاهر شدن لایه زیری پوست می گردند.

 • آب نصف یک لیمو را بگیرید و برابر با مقدار آبلیمو، به آن آب ( جهت کاهش خارش پوست ) اضافه کنید.
 • یک گلوله پنبه را به آبلیموی رقیق شده آغشته کنید و آن را بر روی پوست صورت، گردن، قفسه سینه، دست ها یا هرجایی که شما مایل هستید که پوست روشنی داشته باشد، بمالید.
 • بگذارید آبلیمو به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بماند، سپس آن را با آب ولرم بشویید.
 • به منظور دریافت نتیجه مطلوب، این روش را ۳ بار در هفته انجام دهید.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

2استفاده از سیب زمینی خام : سیب زمینی خام دارای خاصیت روشن کنندگی پوست است زیرا حاوی مقدار زیادی ویتامین C می باشد. اگر سیب زمینی در دسترس ندارید، سایر صیفی جات سرشار از ویتامین C مانند خیار و گوجه فرنگی نیز مانند سیب زمینی خام عمل می کنند.

 • یک عدد سیب زمینی را به چند قسمت برش بزنید.
 • برش های سیب زمینی را بر روی پوست قسمت هایی که می خواهید روشن شود، مالش بدهید.
 • اجازه دهید آب سیب زمینی بر روی پوستتان خشک شود، سپس، آن را با آب ولرم بشویید.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

3استفاده از ژل آلوئه ورا : آلوئه ورا حاوی ماده ای تسکین دهنده است که برای التیام پوست استفاده می شود اما علاوه بر این، آلوئه ورا حاوی ماده شیمیایی به نام آنتراکینون می باشد که با از بین بردن سلول های مرده پوست، موجب روشن شدن پوست می شود. آلوئه ورا در ترکیب برخی از کرم ها و لوسیون های به کار برده می شود اما به منظور دریافت نتایج مطلوب، بهتر است از گیاه الوئه ورا یا یک بطری ژل خالص آن استفاده کنید.

 • ژل آلوئه ورا را بر روی پوست بمالید.
 • اجازه دهید ژل به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بماند تا به خوبی جذب شده و خشک شود.
 • می توانید آن را از روی پوست بشویید یا در صورت تمایل، بر روی پوست باقی بگذارید.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

4آب نارگیل : بسیاری از افراد استفاده از آن را توصیه می کنند زیرا موجب نرم، صاف و روشن شدن پوست می شود.

 • یک بطری آب نارگیل ۱۰۰ درصد خالص تهیه کنید یا یک نارگیل بخرید، آن را شکسته و آب درون آن را خارج کنید.
 • یک گلوله پنبه ای را به شیره نارگیل آغشته کنید و آن را بر روی پوست صورت یا هر ناحیه ای که می خواهید روشن شود، بماید.
 • آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بگذارید، سپس، آن را با آب ولرم بشویید.

بخش ۳ از ۳ : استفاده از ماسک لایه بردار طبیعی

1ماسک عسل و آبلیمو : هنگامی که شما ماده روشن کننده پوست را با لایه بردار مخلوط می کنید، می توانید با خاصیت لایه بردار آن، سلول های مرده سطح پوست را برداشته و با خاصیت روشن کنندگی آن، پوست تازه را روشن کنید. ماسک آبلیمو، عسل ( که یک مرطوب کننده طبیعی است که تأثیر خشک کنندگی آبلیمو بر روی پوست را جبران می کند ) و یک قاشق چای خوری بادام کوبیده شده را درست کرده و امتحان کنید. این ماسک را بر روی پوست صورت و هر ناحیه ی دیگری که مایل هستید، به کار ببرید. آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بگذارید، سپس آن را با آب بشویید.

 • اگر دارای پوستی خشک هستید، از خیار به جای آبلیمو در ماسک استفاده کنید. به مقدار مساوی آب خیار و عسل را با هم مخلوط کنید و آن را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی پوست صورت یا کل بدن باقی بگذارید، سپس آن را با آب بشویید.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

2ماسک انبه : میوه انبه علاوه بر ویتامین C،حاوی آنزیمی بنام پاپایین است که موجب لایه برداری پوست و ظاهر شدن پوست تازه می شود. به منظور تهیه ماسک، انبه سبز را انتخاب کنید زیرا انبه سبز سرشار از آنزیم پاپایین می باشد. به این ترتیب، ماسک انبه را درست کنید:

 • انبه را پوست بکنید و به چند قسمت برش بزنید.
 • آن را در مخلوط کن بریزید تا کاملاً له شده و به شکل پوره درآید.
 • آن را بر روی پوست بمالید.
 • آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بگذارید.
 • آن را با آب ولرم بشویید.

ماسک صورت

3ماسک ماست یا شیر : ماست و شیر هر دو حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی می باشند که به آرامی موجب لایه برداری پوست می گردد. ماست بدون قند و ساده یا شیر کامل را با بادام کوبیده شده مخلوط کنید تا ترکیب به شکل خمیری درآید، سپس آن را بر روی پوست قرار دهید. ترکیب را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست حفظ کنید، سپس با حرکات چرخشی آرام انگشتان پوست را با آب ولرم بشویید.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

4ماسک گلاب : گلاب دارای خواصی است که برای روشن کنندگی پوست و رفع حلقه های تیره روی پوست بسیار مناسب است. به منظور تهیه ماسک گلاب، ۲ قاشق غذاخوری شیر، ۱ قاشق غذاخوری آبلیمو، ۱ قاشق غذاخوری آرد نخود و ۲ قاشق غذاخوری گلاب را با هم مخلوط کنید. این ترکیب را بر روی پوست بمالید. آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پوست باقی بگذارید، سپس آن را با آب بشویید.

چگونه پوستی روشن و شاداب داشته باشیم

۱- یک برش خیاز تازه را به آرامی بر روی پوست مالش دهید، در این صورت، پوستی درخشان و تازه خواهید داشت. از این روش هر روز به مدت۱۰-۵ دقیقه استفاده کنید، به این ترتیب، به تدریج پوست شما روشن تر خواهد شد.

۲- اگر احساس می کنید که روند روشن کنندگی پوست با استفاده از روش های طبیعی کند است، از یک کرم روشن کننده حاوی هیدروکینون استفاده کنید. بنابراین، به منظور تهیه کرم روشن کننده با درصد هیدروکینون مناسب پوستتان، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

۳- اطمینان حاصل کنید که پس از شستن پوست با آبلیمو، از مرطوب کننده استفاده می کنید زیرا آبلیمو موجب خشکی پوست می شود. اگر دارای پوستی حساس هستید، بهتر است از آبلیمو به صورت رقیق شده استفاده کنید. ویتامین C برای همه نوع پوستی مناسب نیست.

۴- سعی کنید از رژ لب تیره و آرایش چشم های مناسب با رنگ پوستتان استفاده کنید.

۱- به یاد داشته باشید، این روش ها در صورتیکه شما به صورت ژنتیکی دارای پوستی روشن باشید، جواب می دهد. اگر شما با پوستی روشن متولد شده باشید و پس از آن برای چندین سال پوست شما تیره شده باشد، با استفاده از این روش ها، رنگ سفید پوست شما بر می گردد.

۲- هرگز بدون مشورت با پزشک از کرم های روشن کننده با درصد هیدروکینون بالاتر از %۲ استفاده نکنید. در غیر این صورت، شما پوستتان را در معرض خطر عوارض جانبی و آسیب های احتمالی قرار می دهید.

[/tabs

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن