بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

می خواهید لباس شنا بپوشید یا یک تاپ یا یک لباس یقه باز ولی روی سینه تان همه جا نشانی از وجود آکنه به چشم می خورد. وجود انواع جوش ها، جوش های سر سفید و سریاه، چرک های دانه ای، کیست ها و حتی زخم هایی که در این بخش از بدن شما است بخاطر وجود غدد تولید کننده چربی است که در آن جا وجود دارد. خوشبختانه شما می توانید با پیروی از مراحل زیر و نکات ساده آن از دست این جوش ها خلاص شوید. با آکنه روی سینه تان به همان شیوه ای که با آکنه روی صورت و یا قسمت های دیگر بدنتان برخورد می کنید، رفتار کنید.

بخش ۱ از ۳: درمان آکنه سینه

1برای مبارزه با آکنه پاک کننده مناسبی را انتخاب کنید. از یک دستکش مخصوص اکسفولیاسیون و پاک کننده ای با ترکیب ۲% اسید سالیسیلیک، زمانی که زیر دوش هستید، استفاده کنید. مطمئن شوید که هر سه ماه یکبار دستکش های خود را تعویض کنید از این نظر که روی آن ها باکتری های مختلفی جمع می شود.

 • صابون هایی که چنین موادی در خود دارند به عنوان عامل های محافظتی عمل می کنند و در دفع و مهار آکنه به شما کمک می کنند.
 • اگر با شدت محل وجود آکنه را بمالید یا تمیز کنید باعث می شود روغن طبیعی پوست هم از بیرون آید و باعث آزرده سازی آکنه شوید. همیشه سینه خود را برای از بین بردن سلول های مرده پوست به آرامی بمالید.
 • هرروز دوش بگیرید. اگر پوست تمیزی ندارید، باکتری ها را به سطح پوست برای تشکیل آکنه دعوت می کنید.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

2از کرم های ضد آکنه استفاده کنید، این کرم دارای غلظت مناسبی از اسید سالیسیلیک بین ۰٫۵ تا ۲ درصد است. کرم را به طور مستقیم روی آکنه خود بمالید تا آن را خشک کند و باعث خوب شدن سریع تر محل آن شود.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

3از بنزويل پروکسايد استفاده کنید. بنزويل پروکسايد با باکتری هایی که باعث ایجاد آکنه می شوند مبارزه می کند و به خشک شدن و از بین رفتن لایه های مرده روی اپیدرم پوست کمک می کند.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

4اکسفولیاسیون را حتما انجام دهید. اکسفولیاسیون به معنی از بین بردن لایه های مرده پوست روی سطح اپیدرم پوست، لایه بالایی پوست، می باشد. اکسفولیاسیون می تواند به کاهش شیوع آکنه پوست کمک کند و کم رنگ شدن اثرات وجود آن شود.

 • آکنه سینه اغلب اوقات به دنبال بسته شدن حفره ها یا فولیکول های مو رخ می دهد که باعث انباشته شدن چربی پوست می شود. این امر در نهایت باعث ایجاد آکنه می شود. مردان سینه ای آکنده از مو دارند و زنان دوست دارند سینه بند یا تاپ های تنگ بر تن کنند که هردوی این موارد در شکل گیری آکنه سینه نقش دارند و در نتیجه انجام اکسفولیاسیون بسیار مهم تر می شود پس به آرامی محلول پاک کننده را بعد از یک روزش سنگین که باعث عرق ریختن شما شده باشد، برای انجام اکسفولیاسیون به کار ببرید.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

5از ماسک های طبیعی استفاده کنید. به دنبال ماسک های ساخته شده از گل و لای طبیعی یا زغال چوب یا ماسکی که حاوی اسید ماندلیک باشد، باشید.

 • ماسک های ساخته شده از گل و لای طبیعی یا زغال چوب- این ماسک را روی سینه خود هفته ای دو بار بمالید و سپس بشورید. یک ماشین همیشه باعث پاک سازی ناحیه آلوده به آکنه و بازشدن منافذ پوست می شود.
 • ماسکی که حاوی اسید ماندلیک باشد- این نوع ماسک معمولا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از گرفتن دوش استفاده می شوند و سپس شما باید استفاده از دستورالعمل خاصی که دارند آن ها را بشویید.
 • شما همچنین می توانید از ماسکی حاوی خاک رس یا ماسکی که حاوی روغن درخت چای است استفاده کنید. بسیاری از افراد عقیده دارند که روغن درخت چای برای درمانی بسیاری از شرایط پوستی خوب است.

درمان آکنه سینه

6خمیر آسپرین درست کنید. در واقع آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک که هردوی آن ها در خشک کردن آکنه و کاهش التهابی که آکنه بوجود می آورد موثر عمل میکنند.

 • دو عدد قرص آسپرین را خرد کنید و با یک قاشق چای خوری آب و یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید. این ترکیب را روی سینه خود بمالید یا هرجایی که لازم است، اجازه دهید مدت زمانی برابر با ۱۰ دقیقه سپری شود و سپس آن را با آب سرد بشورید.

درمان آکنه سینه

بخش ۲ از ۳: جلوگیری از ایجاد آکنه در آینده بر روی سینه شما

1از تاپ های نخی یا کتانی استفاده کنید. کتان و نخ الیافی هستند که به راحتی می توان در آن ها نفس کشید و اجازه می دهند عرق تشکیل شونده بخار شود تا اینکه یک لایه روی سینه شما شکل دهد و باعث بسته شدن منافذ و دعوت از باکتری ها برای رشد در آن منطقه شود.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

2رژیم غذایی خود را تغییر دهید. به اندازه کافی مغزجات سالم هرروز بخورید تا از التهاب پوست بکاهید. میوه و سبزیجات بیشتر مصرف کنید. برای مصرف پروتئین از سینه مرغ یا سویا استفاده کنید و از غلات و اسیدهای چرب امگا ۳ فراموش نکنید.

 • افرادی که سبزیجات و میوه بیشتر، شیر و قند کمتر مصرف می کنند، کمتر آکنه بر روی بدن آن ها ظاهر می شود. مطمئن شوید که روزانه ۵ الی ۹ نوع سبزیجات سالم مصرف می کنید ( بویژه سبزیجات دارای برگ های سبز نظیر کاهو و کلم).
 • چربی های سالم نظیر امگا ۳ به افزایش سلامت سلول های بدن و مبارزه با التهاب های گوناگون به شما کمک می کنند. امگا ۳ ها توسط اکسیژن آسیب می بینند، یعنی اینکه اگر میخواهید غذاهایی که غنی از امگا ۳ هستند بخورید سعی کنید آن ها را خام مصرف کنید. غذاهای غنی از این امگا ۳ عبارتند از :
 • ماهی، بویژه غزل آلا، ماهی های ساردین و شاه ماهی.
 • تخمه و مغزجات.
 • سبزیجات دارای برگ های سبز بویژه اسفناج و آروگولا

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

3به اندازه کافی آب بنوشید. پوست شما بزرگترین بخش از بدن شما به شمار می رود. نظیر سایر اندام های بدن، پوست نیاز به اندازه کافی آب دارد تا شادابی خود را حفظ و سالم عمل کند. بسیاری از دکترها به شما پیشنهاد میکنند که بین ۹ تا ۱۲ فنجان آب هرروز مصرف کنید ( ۲٫۲ تا ۳ لیتر) که البته بستگی به جنسیت شما هم دارد.

 • نوشیدنی های قند دار نظیر نوشابه، آب میوه های غیرطبیعی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. با آنکه خیلی وقت است چنین حرفی مورد بحث بوده است ولی تحقیقات جدید نشان می دهد که رژیم غذایی تاثیر بسزایی بر روی آکنه دارد از جمله قندها می توانند شروع کننده شکل گیری آن شوند. قندها می توانند باعث افزایش انسولین شوند که می تواند باعث تحریک هورمون هایی شود که باعث شکل گیری جوش ها می شوند.
 • استفاده از موادی نظیر چای سبز می تواند کمک کننده باشد. چای سبز دارای آنتی اکسیدان هایی است که با رادیکال های آزاد مبارزه میکند، رادیکال های آزاد بر روی سلول هایی اثر می گذارند که می توانند مسئول شکل گیری نشانه های پیرشدگی پوست باشند. برای اینکه جایگزین سالمی برای آب داشته باشید می توانید چای سبز سالم و خوشمزه را دم کنید!

نوشیدن آب در درمان جوش سینه

4لبنیات را بی خیال شوید. محصولات لبنی دارای هورمون های گاو هستند و این هرمون ها می توانند باعث تحریک منافذ پوست و غدد چربی شما شوند. اگر شما باید شر بنوشید، بی خیال سر شیر شوید. شیر کم چرب گزینه مناسب تری است.

5از لوسیون هایی برای بدن خود استفاده کنید که بر روی خود برچسب ” عاری چربی ” را دارند. لوسیون هایی که اینطوری نباشند باعث بسته شدن منافذ پوست می شوند.

 • اگر شما پوست چربی دارید همیشه باید به دنبال این نوع لوسیون ها باشید.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

6بعد از آنکه از دستشویی می آید دست های خود را بشورید- اگر دست های شما آلوده باشد و دست به سینه خود بزنید باکتری ها را به پوست خود منتقل می کنید و باعث بسته شدن منافذ می شوید، بنابراین دست های خود را بشورید. نه تنها جلوی شکل گیری آکنه بلکه بیماری های بسیار دیگری هم می گیرید.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

7از زندگی خود تا می توانید استرس غیرضروری را حذف کنید. دکترها هنوز دلیل این امر را به قطعیت نمی دانند ولی آن ها مطمئن هستند که یک ارتباطی بین ناهنجاری های پوستی و استرس وجود دارد، بویژه آکنه و استرس. به یک نحوی، زمانی که فرد تحت استرس فراوان قرار میگیرد، عملکرد سلول هایی که تولید کننده چربی پوست یعنی عامل اصلی شکل گیری آکنه هستند، مختل می شود.

 • به اندازه کافی استراحت داشته باشید. دکتر ها می دانند که هرچه کمتر بخوابید، بیشتر احتمال این وجود دارد که در سراسر روز استرس داشته باشید و هرچه استرس بیشتری داشته باشید وضعیت آکنه های شما بدتر می شود.

حذف استرس

8ورزش کنید. ورزش تقریبا یک نوش داروی جهانی است. در مورد آکنه، ورزش می تواند باعث افزایش گردش خون شود و کمک به آرامش و حذف استرس کند. بنابراین می توانید ورزش هایی نظیر دو، پیاده روی را امتحان کنید یا دوچرخه سواری کنید.

 • بعد از ورزش یا تمرین های بدنی دوش بگیرید. این امر بسیار مهم است. منافذ شما ممکن است به دنبال عرق کردن بعد از ورزش بسته شده باشند. اگر دوش بگیرید و آن ها را تمیز کنید، احتمال اینکه جلوی شکل گیری آکنه را بگیرید بسیار زیاد می شود.

بخش ۳ از ۳: پنهان کردن آکنه سینه

1با استفاده از گوش پاکنی که اندکی به پراکسید هیدروژن ( آب اکسیژنه) آغشته شده است، آکنه خود را بپوشانید.

 • همچنین می توانید با استفاده از گوش پاکنی که در قطره چشم خیس کرده اید ( که برای از بین بردن قرمزی چشم استفاده می شود) آکنه را بپوشانید. قطره های چشم کمک به کاهش التهاب و مشخص بودن قرمزی می شوند. می توانید برای اینکه سوزش احتمالی را نداشته باشید ۳۰ تا ۶۰ دقیقه گوش پاک کن خیس شده در قطره چشم را قبل از استفاده در فریزر قرار دهید.

درمان جوش صورت

2از کرم پوشاننده ای استفاده کنید که حاوی اسید سالیسیلیک است. کرم پوشاننده ای انتخاب کنید که به نسبت رنگ پوست شما ۱ درجه تیره تر است.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

3از یک لایه کرم پودری استفاده کنید که با رنگ معمول پوست بدن شما همخوانی دارد.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

4سینه خود را آغشته به پودر صورت کنید. حالا دیگر مشکلی نخواهید داشت.

5اگر نمیخواهید از اقلام آرایشی استفاده کنید می توانید لوسیون را امتحان کنید. رنگ صورتی آن آکنه را می پوشاند و مانع آزردگی آن می شود.

چگونه از وجود آکنه روی سینه رهایی یابید

نکات آموزشی این بخش:

۱- اگر شما از اسپری خوشبو کننده به بدن خود می زنید بهتر است این کار را نکنید. زیرا باعث تشدید جوش ها می شود.

۲- از غذاهای چرب کمتر مصرف کنید.

۳- هر رژیمی که انجام می دهید برای بهبود آکنه، باید حداقل شش هفته آن رژیم را داشته باشید تا تغییرات را مشاهده کنید.

۴- این نکته را به یاد داشته باشید که آکنه می توانید آکنه شما را افزایش دهد. پس استرس خود را کم کنید.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن