دیجیتالسخت افزار

چگونه رم را ارتقا دهیم

اگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما کند و تنبل شده است و دیگر آپدیت نرم افزار و آموزش های مانند ” چگونه سرعت کامپیوتر را بالا ببریم ” دیگر جواب نمیدهد بهترین کار ارتقا رم می باشد که هم به صرفه می باشد و نصب آن بسیار راحت می باشد. در این مقاله که دارای دو بخش می باشد بخش اول مربوط به ارتقاء رم کامپیوتر یا به عبارت دیگر پی سی می باشد و بخش دوم آموزش مربوط به لپ تاپ است.

بخش ۱ از ۲ : چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم

1اول تحقیق کنید چه نوع رمی با مادربرد شما سازگار می باشد. رم ها دارای سرعت های گوناگونی می باشند که با برخی از مادربردهای قدیمی سازگار نمی باشند.

  • DDR مخفف Double Data Rate هست که به زبون ساده انتقال اطلاعات رو دو برابر می کنه ، قبلا که این تکنولوژی نبود انتقال اطلاعات فقط در یک لبه کلاک پالس صورت می گرفت و اسم اون تکنولوژی هم SDR یا به انگلیسی Single Data Rate بود اما با وجود DDR ، اطلاعات در دو لبه کلاک پالس انجام میشه . در حال حاضر سه مدل DDR و DDR2 و DDR3 در بازار موجودن و DDR4 هم داره از راه می رسه.

چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم

2دومین کار بررسی تعداد سوکت های مادربرد می باشد. بعضی ها دارای دو سوکت و بعضی ها ۴ الی ۶ سوکت می باشند. بررسی کنید که جای خالی برای اضافه کردن دارید.

چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم

3حال نوبت خرید رم می شود. در بازار برندهای گوناگونی وجود دارند که همگی دارای کیفیت خوبی می باشند. رم مورد نظر خود را خریداری کرده و خود را آماده نصب کردنش کنید. برخی از برند ها معروف عبارتند از :

  • A-Data
  • Mushkin
  • Kingston
  • OCZ

4قبل از هر کاری کامپیوتر را خاموش کرده و از برق بکشید. سپس در مادربرد خود را باز کنید.

چگونه رم کامپیوتر را ارتقا دهیم

5برای نصب یک ماژول RAM ، ابتدا چفتهای موجود در دو انتهای سوکت RAM را با فشردن آرام آنها به طرف پایین باز کنید. شکافهای موجود در پایین حافظه را با برآمدگی های موجود در سوکت حافظه در مقابل هم قرار دهید تا در هم چفت شوند (Match شوند). برای این منظور پس از قرار دادن لبه ها مقابل هم، لبه بالایی ماژول RAM را لمس کرده و به آرامی آن را به داخل سوکت فشار دهید که در این صورت چفتهای واقع در هر دو طرف سوکت بایستی بالا آمده و قفل شوند. در این مرحله برای اطمینان از چفت شدن کامل حافظه در سوکت، به آرامی چفتهای دو طرف سوکت را مجددا فشرده و حافظه را در سوکت قفل کنید.

  • توجه کنید اگر اسلت رم شما ۲ عدد می باشد باید حافظه های هر دو ردیف با هم دارای یک فرکانس باشند. مثلا باس ۱۳۳۳ یا ۱۶۰۰ که مربوط به حافظه های DDR3 است .
  • ممکن است که دو رم را با دو برند و فرکانس متفاوت در کنار هم قرار بدهید مشکلی پیش نیاید ولی در ۹۰ درصد مواقع سیستم بالا نمی آید و ارور صفحه آبی نمایش داده می شود. استثنا هم وجود دارد . مثلا رم کینگستون باس ۱۶۰۰ با رم کینگستون باس ۱۳۳۳ بدون مشکل کار می کنند بدلیل اینکه هر دو دارای یک چیپ و از یک خانواده می باشند.

آموزش ارتقا رم کامپیوتر

6کامپیوتر خود را مجددا اسمبل (سرهم) کرده، آنرا روشن کنید و زمانی که سیستم در حال Boot شدن است به دقت صفحه نمایش را تحت نظر بگیرید تا مطمئن شوید سیستم RAM جدید را شناخته است.

7اگر سیستم RAM را نشناخت کامپیوتر خود را Restart کرده و وارد برنامه Bios Setup شوید و کنترل کنید که آیا کامپیوتر حافظه جدید را شناخته است یا نه. (معمولا با فشردن کلیدی که بر روی صفحه نمایش تعیین شده است میتوانید وارد تنظیمات بایوس شوید که اغلب F1 یا Del است). اگر حافظه جدید شناخته نشده است، از برنامه ستاپ خارج شده، کامپیوتر خود را خاموش کنید آنرا از برق خارج ساخته، درب Case را مجددا باز کرده و کنترل کنید که ماژول RAM به درستی در جای خود قرار گرفته است.

بخش ۲ از ۲ : چگونه رم لپ تاپ را ارتقا دهیم

1در ابتدا باتری را خارج کنید. ممکن است لپ‌تاپ شما کمی متفاوت باشد و باتری آن با دو چفت ثابت شده باشد. دقت کنید که نیازی به زور زدن نیست، اگر چفت‌ها و پیچ‌ها به درستی باز شده باشند، با کمی فشار باتری از جای خود خارج می‌شود و یا درب محفظه‌ی هارد و رم به راحتی باز می‌گردد.

چگونه رم لپ تاپ را ارتقا دهیم

2بعد از باتری نوبت به درب‌های دیگر می‌رسد. در این مثال یک درب برای هارد و رم وجود دارد اما در سایر لپ‌تاپ‌ها ممکن است دو درب وجود داشته باشد. در برخی مدل‌ها هم وقتی درب‌ها را باز می‌کنید، متوجه می‌شوید که رم‌ها کمی دور از دسترس هستند و باید قطعات دیگری را هم باز کنید. تمامی پیچ‌ها را باید باز کنید به طوری که در نهایت درب به راحتی باز شود.

3بیشتر لپ‌تاپ‌ها دارای دو شکاف DIMM برای رم هستند، دو رم به صورت افقی روی هم قرار گرفته است و برای دسترسی به رم زیری، باید رم بالایی را بردارید. دو تکه‌ی فلزی روی شکاف‌های نیم‌دایره‌ای شکل دو کناره‌ی رم قرار دارد که باید فشار داد تا رم از جای خود خارج شود. در هر مدلی ممکن است شکل یا رنگ این دو چفت متفاوت باشد اما به هر صورت باید این دو را به سمت خارج فشار داد. نصب رم‌های جدید به سادگی خوردن یک کیک است، تنها کافی است آن را در جای خود قرار داده و به جلو فشار دهید، دو چفت کناری به محض قرار گرفتن رم در جای اصلی خود، در شکاف‌های نیم‌دایره‌ای شکل برد آن فرو می‌روند و رم در جای خود به صورت افقی محکم می‌شود.

برچسب ها

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن