بهداشت و سلامتپوست و مو

چگونه ماسک مو درست کنیم

آیا در درست کردن موهای خود مشکل دارید؟ خواه موهای شما خشک، چرب، لخت یا شکننده باشد، چیزهایی در آشپزخانه وجود دارد که می تواند به شما در برگرداندن حالت عادی به مو کمک کند. ماسک های خانگی علاوه بر اینکه طبق نیاز شما تهیه می شوند و ارزان تر هستند حاوی مواد شیمیایی هم نیستند. بهتر از همه شما می توانید طبق نیاز موی خود ماسک آماده کنید.

مراحل :

1مشکلی که با درست کردن موی خود دارید را شناسایی کنید. بعد از این می توانید تصمیم بگیرید که چه مواد برای ماسک موی شما نیاز است. نگاه به لیست زیر می تواند به خوبی مشخص کند مو شما در چه دسته ای قرار میگیرد :

 • موی خشک : به نظر گرفته می آید، به راحتی می شکند و از هم رشته های مو جدا می شود. این امر می تواند به علت شکنندگی مو باشد یا فقدان تولید چربی.
 • موی چرب : اگر روزانه شسته نشود ظاهر مو بسیار چرب می شود، درخشش خود را از دست می دهد.
 • موی ترکیبی : ریشه مو چرب است ولی به سمت بالا ظاهر مو خشک و شکننده است. این امر اغلب اوقات به علت بیش از حد مرتب کردن مو و برس کشیدن است.
 • نرمال : مشکلات بسیاری این نوع مو ندارد، معمولا درخشنده است و آسان می شود آن را مرتب کرد. این نوع مو نیاز به ماسک مو ندارد.

چگونه ماسک مو درست کنیم

2با توجه به نوع موی خود مواد لازم را انتخاب کنید و ماسک را تهیه کنید. سپس موی خود را به صورت نرمال بشورید ولی بعد از استفاده از شامپو و شستن مو دیگر نرم کننده مو استفاده نکنید. فقط آب موهای خود را بگیرید و آن را شانه کنید. سپس ماسک موی خود را بردارید و آن را به صورت یکنواخت روی مو قرار دهید. به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه بگذارید ماسک روی موهای شما باشد سپس با آب ولرم آن را بشورید. نزدیک به فولیکول های مو را در پایان با آب سرد ( نه خیلی سرد) بشورید.

چگونه ماسک مو درست کنیم

بخش ۱ از ۳ : ماسک مو برای موهای خشک

1برای موهای خشک یا شکننده از پیشنهادات زیر استفاده کنید. مواد این بخش به این هدف معرفی می شوند که چربی و رطوبت بیشتری برای موهای شما را به همراه آورند و جلوی آسیب و شکنندگی بیشتر آن ها را بگیرند. آن ها باعث درخشندگی مجدد موهای شما می شوند. استفاده از ترکیب مواد زیر یا به تنهایی بستگی به چیزهایی که شما دارید، دارد.

 • آووکادو : آوودکائو یکی از رطوبت سازترین بزرگ طبیعی به شمار می رود که غنی از ویتامین های E و B و مواد غذایی مفید است. روغن طبیعی این میوه باعث می شود رطوبتی که موهای شما فاقد آن است به مو برگردانده شود. یک آواکادو را از وسط نصف کنید، آن را به حالت خمیری در آورید و آن را به تنهایی یا به همراه مواد دیگر استفاده کنید.
 • موز : غنی از ویتامین ها و روغن می باشد، برای انعطاف پذیری مو بسیار خوب است، بنابراین جلوی شکستگی مو را می گیرد و همچنین برای جلوگیری از شوره سر مفید است. نیمی از موز را به حالت خمیر در آورید و به تنهایی یا به همراه مواد دیگر استفاده کنید. در فریزر قرار دادن موز سپس استفاده از آن باعث می شود که بعدا در شستن آن مشکل داشته باشید، پس حواستان باشد.
 • عسل : عسل رطوبت زا است است و بنابراین برای موهای خشک عالی است. حواستان باید عسل همچنین می تواند رنگ موهای شما را روشن کند. به اندازه ای که لازم است استفاده کنید ( زیاد نباشد وگرنه موهای شما چسبناک می ماند)، عسل را می توانید با موز یا آووکادو هم ترکیب کرد.
 • مایونز : به نظر حال به هم زن می آید، ولی مایونز از تخم مرغ، سرکه و روغن درست شده است که تمام آن ها سال ها می شود که برای براقی و دادن رطوب به موها استفاده می شود. برای موهای شکننده و خشک بهتر است مایونز را با آووکادو مخلوط کرد، گرچه به تنهایی هم می شود از آن استفاده کرد.
 • روغن زیتون : برای اینکه بهترین نتایج را بگیرید از روغن زیتون استفاده کنید، چندین قرن است برای مرطوب سازی پوست و مو بخاطر ترکیب و قوای روغن زیتون، از این ماده استفاده می شود که برای موهای خشک و شکننده بسیار عالی است ! شما می توانید آن را با سایر ترکیبات نظیر موز و آووکادو نیز مخلوط کنید یا به تنهایی استفاده کنید، آن را روی موهای گرم و خیس ( نه زیاد خیس چون نمی توانید بعدا به خوبی آن را بشورید) از سمت ریشه مو به سمت راس موها بکار ببرید. بعد از بکار بردن یک حوله گرم یا پلاستیک به دور سر خود بپیچید و به مدت ۲۰ دقیقه به این حالت باشید سپس با آب بشورید.
 • تخم مرغ : بخاطر محتوای بالای اسیدهای چرب امگا ۳، زانتوفیلها، ایمنوگلوبینها، ویتامین ها و دیگر ریزمغذی ها از تخم مرغ استفاده می شود و تخم مرغ برای تقویت مو و فولیکول های مو عالی است به این معنا که برای موهای شکننده بهترین ترکیب تخم مرغ است. می توان آن را به تنهایی با با ترکیب با دیگر مواد نیز به کار برد، بویژه با روغن زیتون برای یک ماسک فوق مرطوب سازی مو. اگر شما بویی که تخم مرغ به موهای شما می دهد را دوست ندارید، می توانید از روغن تخم مرغ استفاده کنید.
 • ژلاتین : ژلاتین بدون طعم می تواند یک لایه حفاظتی پروتئینی بر روی موهای شما ایجاد کند. می توانید آن را با آب، سرکه ترکیب کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
 • گلیسرین : نظیر عسل یک هومکتانت ( موادی که قادر به حفظ رطوبت می باشند) عالی است ولی رنگ موی شما را روشن نمی کند. همیشه قبل از استفاده آن را با آب مخلوط کنید.

ماسک مو برای موهای خشک

بخش ۲ از ۳ : ماسک مو برای موهای چرب

1به یاد داشته باشید که به دنبال استفاده ازماسک های مو این نوع مو استفاده زیادی می برد چون فاقد مواد سنگینی نظیر سیلیکون است که در بسیاری از محصولات فروشگاهی دیده می شود و باعث چرب شدن بیشتر مو می شوند. ترکیبات زیر بدون اینکه باعث خشک شدن مو شما شوند به آن شادابی می بخشند.

 • سرکه سیب : کمی عجیب به نظر می رسد ولی سرکه سیب حاوی مواد مغذی است که باعث قوی تر شدن، درخشان تر شدن و سالم تر شدن کلی مو می شود و همچنین باقیمانده های محصولات آرایشی را که ممکن است باعث سنگین شدن موهای شما شود را از پاک میکند و باعث می شود توازن موی شما به حالت نرمال برگردد ! همچنین PH پوست سر را تنظیم میکند که برای افرادی که شوره سر دارند بسیار مفید است. برای استفاده از آن، ۴ قاشق سوپخوری به دیگر ترکیبات به انتخاب خود اضافه کنید، یا می توانید آن را به تنهایی استفاده کنید و در ترکیبی که استفاده می کنید به ازای یک قسمت سرکه، دو سوم آب اضافه کنید.
 • توت فرنگی : توت فرنگی ها برای تنظیم تولید چربی در پوست سر بسیار عالی هستند و هرگونه چربی اضافی را از موی شما پاک می کنند، به علاوه اینکه مملو از ویتامین C هستند که برای سلامت مو ضروری است. چندتا توت فرنگی را له کنید و به تنهایی با به همراه مواد انتخابی دیگرتان استفاده کنید. شما می توانید آن را با مواد دیگری نظیر مایونز ترکیب کنید تا از خشکی بیش از حد مو جلوگیری شود. به مدت ۱۰ دقیقه اجازه دهید این ماسک روی موهای شما باشد.
 • جوش شیرین : یک ماده قوی برای از بین بردن بقایای محصولات آرایشی، چربی و کثیفی از مو. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به همراه مواد رطوبت زای دیگر ( نظیر مایونز یا ماست ) می توان ترکیب کرد یا آن را به حالت خمیری با آب در آورد و بجای شامپو استفاده کرد.
 • آب لیمو : یک ماه قابض شناخته شده، که به منافذ پوست سر شما نزدیک می شود و باعث کاهش تولید چربی می شود. حواستان باشد آب لیمو می تواند رنگ مو را اگر به طور منظم استفاده شود، روشن کند، بویژه اگر زمانی که بر روی موهای شما هنوز قرار دارد در آفتاب بروید. می توانید آن را به تنهایی، به حالت ترکیبی ( یک لیمو به همراه ۱ فنجان اب) برای شستن مو استفاده کنید یا به عنوان ماسک آن را بر روی موهای خود قرار دهید.
 • این مواد اکثرا کمک به جذب یا شستن چربی از مو می کنند. مگر اینکه موی شما بی نهایت چرب باشد که در آن صورت بهتر است از این مواد تنها ماهی یکبار استفاده شود تا بیش از حد چربی از پوست شما حذف نکنند که باعث شود پوست سر به دنبال جبران آن دوباره چربی زیادی تولید کند ( و باعث بدتر شدن قضیه شود)، اگر موی شما زیاد چرب نیست می توانید آن ها را با رطوبت سازهای دیگر استفاده کنید.

ماسک مو برای موهای چرب

روش ۳ از ۳ : ماسک مو برای موی ترکیبی

1این پیشنهادات را اگر موی ترکیبی دارید استفاده کنید. در این مقاله موی ترکیبی به عنوان مویی تعریف شده است که هم مشکلات موی شکننده و هم چرب را دارد. اکثر پیشنهاداتی که در زیر می شوند به منظور کمک به حل هردوی این قضایا هستند و بهترین ترکیبات از موادی که در دو روش قبلی نام برده شد، استفاده می شود.

 • ماست : یک ماده طبیعی که دارای رطوبت و موادغذایی لازم است از جمله پروتئین که یک در ساخت بخش های مختلف مو ضروری است. پروتئین ماست باعث رشد و ترمیم مو می شود ولی همچنین باعث شسته شدن چربی های جمع شده می شود و باعث می شود استفاده از آن برای موهای ترکیبی عالی باشد. به آسانی آن را می توان با مواد دیگر نظیر آووکادو اگر رطوبت بیش از حد می خواهید یا توت فرنگی اگر می خواهید تنظیم چربی بیشتر انجام شود، ترکیب کنید.
 • مایونز و توت فرنگی : مایونز مواد غذایی و رطوبت لازم را برای مرطوب سازی و ترمیم نواحی خشک موی شما فراهم می کند و توت فرنگی تولید چربی را تعدیل می کند و میزان ویتامین C مو را افزایش می دهد. می توانید از سه عدد توت فرنگی له شده به همراه ترکیبی از دو یا ۳ قاشق چای خوری ماینوز استفاده کنید.
 • تخم مرغ و سرکه سیب : تخم مرغ دارای پروتئین است که برای ترمیم نواحی آسیب دیده مو ضروری است و به مو مواد غذایی و رطوبت لازم را می دهد بدون اینکه بیش از حد سنگین باشد. سرکه سیب چربی ها و باقی مانده های مواد آرایشی جمع شده را از بین می برد و باعث می شود PH پوست سر تنظیم شود و رفع شوره سر کمک میکند. ۱ یا ۲ قاشق چای خوری سرکه سیب را با دو تخم مرغ شکسته شده ترکیب و استفاده کنید.
 • جوش شیرین و ماست : جوش شیرین باعث از بین رفتن کثیفی، چرک، چربی مو می شود و ماست باعث می شود که مو تمامی مواد مغذی و رطوبتی که نیاز دارد را دریافت کند. یک قاشق چای خوری جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید و به عنوان ماسک استفاده کنید.

ماسک مو برای موی ترکیبی

2تجربه کردن : برای اینکه بدانید چه چیزی به روی موهای شما به خوبی جواب می دهد و چه چیزی جواب نمی دهد، ترکیب های مختلفی از موادی که فکر میکنید برای نوع موی شما عالی هستند را امتحان کنید و میزان زمانی که بر روی موهایتان ماسک را می گذارید تغییر دهید ( معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه خوب است) و همچنین میزان هر ماده را در ترکیبی که استفاده می کنید تغییر دهید. موی هر شخص با شخص دیگر متفاوت است بنابراین دستوری که برای شما جواب دهد با دیگری نیز فرق دارد.

 • از موی تمیز، درخشان، پرپشت و سالم لذت ببرید!

ماسک مو برای موی ترکیبی

نکات آموزش این بخش :

۱- شما می توانید در ماه دو الی سه بار از ماسک مو استفاده کنید. دقت کنید بیشتر از این باعث می شود که مو شما حالت طبیعی خود را از دست بدهد.

۲- اگر شما نگران این هستید که نکنه یه وقت مو شما بو بگیرید، می توانید این کار را در شب انجام دهید و تا صبح موی آن می پرد.

برچسب ها

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن