سبک زندگیمهارت زندگی

چگونه به حرفهای دیگران اهمیت ندهیم

توجه نکردن به آن که مردم چه می گویند یا چه فکری می کنند بسیار سخت و دشوار است. اما باید بدانیم و خودمان را گول نزنیم که این حرفا تاکنون چقدر روی ما اثر بد گذاشته و باید چاره ای برای بی اهمیت قرار دادن آنها پیدا کنیم. اگر مدام فکر کنید که زیر ذره‌بین مردم هستید و شما را قضاوت می‌کنند، زندگی برایتان سخت می‌شود. چه کار کنیم تا بتوانیم آزادانه راه خودمان را برویم. با ما باشید تا به شما بگوییم چگونه می توان در مقابل حرف مردم بی تفاوت باشید.

بخش ۱ از ۳ : اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید بخش ۱ از ۳ : اعتماد به نفس خودتان را افزایش دهید

1خودتان را همانگونه که هستید بپذیرید. خودتان باشید و سعی کنید مهارت ها و توانایی های خود را افزایش بدهید و هرگز سعی نکنید چیزی که مردم میگن بشوید.

  • یک لیست از ویژگی های خوب خودتان که دوستش دارید بنویسید. در ادامش چیزهایی را که دوست دارید آن را در خود بهبود دهید نیز بنویسید. شما می توانید ازخانواده بخواهید که به شما در ساخت این لیست کمک بگیرید. زیرا ممکن است حرف های بزنن که شما تا حالا بهش فکر نکرده بودید. ببینید برای تغییر و بهبود آن‌ها چه باید کرد. مثلا اگر میان کلام دیگران رژه می روید و این ویژگی شما را در معرض افتادن از چشم همگان قرار داده است، حتما باید فکری بکنید. این لیست را در جایی قرار دهید که جلوی چشمتان باشد و حداقل روزی یک بار آن را بخوانید.
  • قبول کنید بعضی چیزها را در خود نمی توانید تغییر دهید. برای مثال بجای اینکه آرزو کنید ای کاش کمی قد بلندتر بودید بجای آن به این فکر کنید که، شکرگزار باشید و یادتان نرود که قد بلند گاهی خیلی هم دردسر ساز است و باعث می‌شود سر و کله‌ی فرد به سقف و این طرف و آن طرف اصابت کند. گذشته از این شوخی، یادتان باشد که خود را با هر شکل و ظاهری که هستید، دوست بدارید.

2به جای ترس از خجالت، نتایج موفقیت آمیز را تجسم کنید. سعی نکنید بر روی شکست، خجالت و یا آنچه که دیگران چه فکری بعد از انجام اشتباهی از شما می کنند. سعی کنید با نادیده گرفتن قضاوت دیگران و حرف مردم، اهدافی برای خود تعیین و آنها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و تلاش کنید هر مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارید.

  • برای مثال اگر شما میخواهید هنگام صحبت کردن با دیگران اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، این هدف را ریز تر کنید : تماس چشمی، گوش دادن مؤثر، پرسیدن سؤالات مناسب و جواب‌های صادقانه، بخش‌هایی از هدف افزایش اعتماد به نفس هستند.

3اجازه ندهید کسی با قضاوت منفی افکار شما را بهم بریزد. همیشه تعادل داشته باشید. برای مثال اگر کسی شما را قضاوت کرد و فکر میکنید که حرفش درست است، پس بهتر است آن را در لیست خود بیاورید و برای بهبودش فکری کنید جای اینکه ناراحت بشید و بهم بریزید.

5از دیدگاه‌های منفی وحشت نکنید. وقتی حق با دیگران است، این بار حرف مردم چندان هم بی‌راه نیست، پس سعی کنید بیشتر درباره‌ی آن ویژگی‌ها فکر کنید و از نقطه نظرات دیگران برای اصلاح و بهبودی بهره بگیرید. فرض کنید دوستان یا همکاران‌تان معتقدند که شما بدخلق و تندمزاج هستید، اگر به‌واقع چنین است، حرف آنها را تمام و کمال بشنوید و سعی کنید رفتارتان را کنترل کنید. اینجا تنها جایی است که حرف مردم برای شما مؤثر و سازنده است.

بخش ۲ از ۳ : عقاید و فکر مخصوص خود داشته باشید بخش ۲ از ۳ : عقاید و فکر مخصوص خود داشته باشید

1منابع مختلف را بخوانید و بشناسید. با بررسی دیدگاه‌های مختلف، منابع متفاوت و مطالعه‌ی زیاد به ذهن و روح خود قدرت فوق‌العاده‌ای در تحلیل مسائل تقدیم می‌کنید و این باعث می‌شود که حرف مردم دیگر برای شما تعیین‌کننده ‌نباشد و با اطمینان بیشتری تصمیم‌گیری و ابراز عقیده کنید.

  • به عنوان مثال، والدین شما ممکن است یک نظر در مورد یک خبر داشته باشند. به جای اینکه فقط با آنها موافقت کنید زیرا آنها پدر و مادر شما هستند، دنبال منابع بیشتر بروید و به صورت آنلاین جستجو کنید تا مقالات مختلفی پیدا کنید. پس از خواندن چند دیدگاه در مورد موضوع، می توانید نظر خود را بر اساس آنچه آموخته اید، بگویید.

2بدانید و آگاه باشید که گاهی اوقات افراد بدون آگاهی و تنها با مهارت زیاد سخن می‌گویند و این شما هستید که نباید تحت تأثیر قرار بگیرید.

  • استیو جابز می گوید: اجازه ندهید افکار منفی دیگران صدا‌ی درونتان ، قلب و بینشتان را غرق و مسموم کنند، افکار و احساسات شما خوب می دانند چگونه شما را تبدیل به چیزی کنند که می خواهید. باقی چیز‌ها در رده های بعدی اهمیت قرار دارند.

3برای جلب رضایت دیگران، آنها را تأیید نکنید. هرگز نترسید که نظر شما مطابق میل دیگران نیست بخصوص هنگامی که در مورد اون موضوع تحقیق کرده اید و اطلاعات کافی دارید. از چیزی نترسید و خجالت نکشید، البته این به معنی احترام نگذاشتن به نظر دیگران نیست. شما باید ضمن احترام به عقاید مختلف نظر خود را بی هیچ هراسی از حرف مردم بگویید.

  • به عنوان مثال، اگر سگ ها را بیش از گربه ها ترجیح می دهید، تظاهر نکنید که گربه ها بیشتر دوست دارید بخاطر اینکه دوست شما گربه دارد یا فکر می کند که گربه بهتر از سگ می باشد و شما وقت برای رضایت او موافقت می کنید.
  • یادتان نرود که گاهی اوقات افکار و عقاید خود را به چالش بکشید و با چاشنی شک و تردید سعی کنید نظرات خود را بسنجید و رشد دهید که البته این بحث در دایره اهمیت ندادن به حرف مردم قرار نمی‌گیرد.

بخش ۳ از ۳ : سبک زندگی و خودتان را کشف کنید بخش ۳ از ۳ : سبک زندگی و خودتان را کشف کنید

1روی خودشناسی خود کار کنید. به رفتار خود در تنهایی و در یک جمع فکر کنید. فهرستی از ویژگی‌ها و خلق‌و‌خوی خود بنویسید و مشخص کنید که چه ویژگی‌هایی دارید مثلا شوخ‌طبع هستید، وفادارید یا طنازید و…‌ . به علایق و سلایق و استعدادهای خود نگاهی دقیق بیندازید. خود را مطالعه کنید، بشناسید و کشف کنید.

2براساس ارزش های خودتان تصمیم گیری کنید. شاید بعضی رفتارها در ادبیات عامیانه «باحال» به نظر برسد و همین باعث ‌شود که شما برای باحال‌تر بودن از ارزش‌های‌تان فاصله بگیرید. هرگز این کار را نکنید. ارزش‌های‌تان را تعریف کنید و به آنها پایبند بمانید.

3راهی را انتخاب کنید که همیشه در آن خوشحال هستید. برای خوش بودن و کلا هر کاری در زندگی تلاش، کوشش و برنامه‌ریزی نیاز است. پس با کشف سبک زندگی مناسب، آرامش و خوشحالی را به زندگی خود وارد کنید. همان‌طور که دوست دارید لباس بپوشید. آن‌طور که می‌پسندید منزل‌تان را بیارایید.

  • برای مثال اگر دوست دارید یه سبک خاص لباس بپوشید و فکر می کنید اینجوری شیک و اعتماد به نفس تون بیشتر می شود این کار را بکنید. با دل خود راه بیایید و برایش ارزش قائل شوید. به یاد داشته باشید که هیچ‌چیز و هیچ‌کس مهم‌تر از شادی دل شما نیست.

4به یاد داشته باشید که در دنیای امروز، با وجود شبکه‌های اجتماعی مختلف بیشتر و بیشتر در معرض قضاوت و حرف مردم قرار‌ دارید. پس ظرفیت‌ خود را در برخورد و مواجهه با حرف مردم افزایش بدهید و فراموش نکنید که برای آسایش بیشتر باید کنترل و برنامه‌ریزی بیشتری برای استفاده از این امکانات جدید داشته باشید.

  • به یاد داشته باشید، بعضی از مردم به هیچ وجه شما را تایید نخواهند کرد. اجازه ندهید نظرات منفی دیگران آرامش شما را به هم ریزد. انسان ها دو دسته اند، دسته‌ی اول آدمهای منفی هستند .انرژی و خلاقیت شما را تخلیه می کنند و دسته‌ی دوم  آدمهای مثبت هستند.به شما انرژی می دهند و موجب خلاقیت بیشتر شما می‌شوند حتی با یک لبخند ساده.از دسته‌ی اول دوری کنید. شاد باشید. همان شخصی باشید که واقعا می‌خواهید.اگر کسی با این کار شما مشکل دارد ، او را به حال خود رها کنید.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن