سبک زندگیهنر

چگونه عکس پانوراما بگیریم

عکس های پانوراما عکس هایی هستند که فضای وسیع تری نسبت به عکس های معمولی را پوشش می‌دهند. کلمه Panorama خود از ترکیب Pan ( به معنی all = همه ) و rama ( به معنی sight = دید ) ساخته شده ‌است. عکس های پانوراما مخصوص عکاسان حرفه ای یا صاحبان دوربین آنچنانی نیست. با این آموزش هر کسی می تواند عکس پانوراما بگیرد.

۱منظره ای مناسب برای گرفتن عکس انتخاب کنید. منظره را انتخاب کنید و ببینید چه نوع عکس پانورامایی می خواهید بگیرید. مناظر دور مثل کوه ها، دریاچه های آرام و غروب، خوب هستند. چون بین عکس ها اختلاف منظر ایجاد نمی شود. عکس پانوراما می تواند دو عکس باشد یا حتی ۵۰ عکس یا بیشتر. برای عکس گرفتن از همه چیز اطراف، عکس ۳۶۰ درجه ای بگیرید.

چگونه عکس پانوراما بگیریم

۲تغییر تنظیمات دوربین: اگر دوربین شما قابلیت پانوراما دارد، از آن استفاده کنید. قابلیت پانوراما در دوربین یا موبایل، به شما کمک می کند تا عکس ها را به خوبی کنار هم بگیرید. اگر دوربین شما DSLR است، آن را در حالت Manual قرار دهید. در حالت Automatic، دوربین هر عکس را با وضوحی متفاوت می گیرد.

چگونه عکس پانوراما بگیریم

۳میزان نور را ثابت کنید. چندتا عکس امتحانی بگیرید تا میزان نور بدست آید. بعد نور را تنظیم کنید تا عکس ها نه زیاد روشن شوند و نه تاریک.

عکس پانوراما

۴فوکوس را تنظیم کنید. لنز را در حالت Manual قرار دهید. در این حالت، هر بار فوکوس دوربین عوض نمی شود.

آموزش عکس پانوراما

۵یک لنز انتخاب کنید. شاید بهتر باشد از یک لنز زاویه پهن برای عکس های پانوراما استفاده کرد، اما لنز، پراش های عکس را کمتر می کند. برای داشتن عکس های پانورامیک خوب، لنز بین ۲۵ تا ۵۰ میلیمتری انتخاب کنید. در صورت امکان، از لنز اولیه که یک فاصله کانونی داشته و زوم نمی کند، استفاده کنید. هرگونه فیلتر یا پلاریزه را بردارید. در غیر اینصورت بین هر عکس تغییر رنگ ایجاد می شود.

آموزش عکس پانوراما

۶سه پایه خود را آماده کنید. سه پایه، دوربین را ثابت نگه داشته و کنترل آن را راحت تر می کند. سه پایه را روی سطح صاف قرار دهید تا لیز نخورد. قبل از عکس گرفتن، آن را امتحان کنید تا به خوبی به هر جهتی برگردد. بدون سه پایه هم می توان عکس پانورامیک گرفت، اما بسیار مشکل خواهد بود.

پانوراما

۷نقطه شروع و پایان را مشخص کنید. در طول عکاسی، دوربین را باید کاملاً ثابت نگه دارید. پس باید بدانید که از کجا شروع کرده و روی چه چیز تمام کنید.

۸از سوژه مورد نظر شروع به عکاسی کنید. به جای LCD از چشمی استفاده کنید. هر عکس باید حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد عکس قبلی را پوشش دهد. مراقب اشیاء متحرک باشید، چرا که در عکس، واضح نمی افتند. مثل شاخه های در حال حرکت یا موج دریا. دوربین را هم ارتفاع با چشم خود بگیرید. در غیر اینصورت عکس ها اختلاف منظر پیدا می کنند. از زوم کردن روی جزئیات خودداری کنید، چون با عکس قبلی هماهنگ نخواهد بود.

چگونه عکس پانوراما بگیریم

۹عکس ها را به هم بچسبانید. این کار را با نرم افزارهای ویرایش عکس انجام دهید. مثل Photoshop، Hugins و PTGui. عکس ها را به کامپیوتر ریخته و داخل یک فولدر قرار دهید. بهتر است آنها را به ترتیب شماره گذاری کنید تا هر بخش مرتب کنار هم قرار گیرند. در Adobe Photoshop می توانید عکس ها را انتخاب کنید و بعد روی “Merge to Panorama” کلیک کنید تا عکس را به صورت پانوراما تحویل دهد.

چگونه عکس پانوراما بگیریم

برچسب ها

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن