دیجیتالسخت افزارمک

چگونه میزان استفاده از CPU را کاهش دهیم

واحد پرداش مرکزی ( CPU ) تمام وظایف و فرایندهایی که در کامپیوتر در حال اجراست، دربردارد. CPU ها گاهی اوقات هسته و یا پردازنده نیز نامیده می‌شوند. برای مثل، اگر شما یک کامپیوتر دوهسته‌ای (dual Core) دارید، به این معناست که کامپیوتر شما دو واحد CPU‌ دارد. اگر رایانه شما از تمام و یا بیشتر واحدهای CPU استفاده نماید، کند شده و یا برنامه‌ها به درستی اجرا نمی‌شوند.

روش ۱ از ۳: برای هر نوع سیستم عامل

۱تمام برنامه‌های بلااستفاده را ببندید. ساده‌ترین راه برای کاهش استفاده از CPU بستن برنامه‌هایی است که از آن‌ها استفاده نمی‌شود.

 • برنامه‌های نرم افزاری سنگین مانند بازی‌های سه بعدی، مرورگرهای وب با فیلم‌های Flash، برنامه‌های مربوط به مایکروسافت آفیس، ابزارهای مدل‌سازی سه بعدی مانند CATIA و یا ۳DMAX و یا نرم افزارهای ویرایش صدا را ببندید.
 • به یاد داشته باشید که این روش نمی‌تواند به شما در شناسایی نرم‌افزارهایی که بیشترین حجم CPU را اشغال می‌کنند کمک نماید.

چگونه cpu usage را کاهش دهیم

۲کامپیوتر خود را restart کنید. اگر رایانه شما برای چند روز روشن بوده، ممکن است در طول زمان کند شده باشد.

چگونه cpu usage را کم کنیم,

۳نرم‌افزار آنتی ویروس خود را اجرا کنید. اگر رایانه شما بدون باز بودن هیچ برنامه‌ای همچنان کند است، شما باید آنتی ویروس را اجرا کنید تا در صورت وجود ویروس، آن را تشخیص دهد

 • به یاد داشته باشید که خود آنتی ویروس می‌تواند حجم زیادی از CPU را اشغال کند.
 • در یک موتور جستجو، در مورد سیستم‌های عامل و نرم افزارهای آنتی‌ویروس جستجو کنید تا مجموعه‌ای از آنتی‌ویروس‌های مناسب برای سیستم خود را بیابید.

۴درایو هارد خود را بررسی کنید تا خطاهای آن را بیابید. در طول زمان، رایانه شما ممکن است خطاهایی در هارد شما ایجاد نماید. هر دو سیستم عامل ویندوز و MAC دارای برای ابزارهایی برای بررسی وجود خطا در درایو هارد می‌باشند.

چگونه میزان استفاده از CPU را کاهش دهیم

 • بر روی لینک زیر مربوط به ویندوز ۸ کلیک کنید، تا از چگونگی اجرا شدن برنامه خطایابی درایو در این ویندوز مطلع شوید.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/improve-performance-optimizing-hard-drive
 • بر روی لینک زیر مربوط به سیستم MAC کلیک کنید تا از نحوه استفاده از ابزار Disk Utility اطلاع حاصل کنید.
http://support.apple.com/en-us/HT201639

۵ورژن نرم‌افزار خود را براساس مشخصات فنی کامپیوتر خود از ۳۲ به ۶۴ بیتتغییر دهید. عبارت ۳۲ و یا ۶۴ بیت به تعداد محاسبات CPU در یک زمان مشخص اطلاق می‌شود. تفاوت محسوسی میان، CPUهای ۳۲ و ۶۴ بیت وجود دارد و اگر شما بخواهید که یک نرم افزار ۶۴ بیت را در یک سیستم ۳۲ بیت اجرا کنید، نرم افزار به درستی اجرا نخواهد شد.

 • بسیاری از نرم افزارهای هر دو نسخه ۳۲ و ۶۴ بیت را دارا هستند. اگر نرم افزار شما به کندی اجرا می‌شود، نسخه ۳۲ بیتی آن را اجرا کنید.
 • در برخی موارد، با دانلود آپدیت‌های جدید نرم افزارها، آن‌ها بهتر و سریع‌تر اجرا می‌شوند.

چگونه میزان استفاده از CPU را کاهش دهیم

۶از راه‌ حل‌های مخصوص به هر سیستم عامل استفاده کنید. اگر با امتحان کردن تمام روش‌های فوق تغییری در سرعت سیستم ایجاد نشد از روش‌های زیر استفاده کنید.

روش ۲ از ۳: سیستم عامل ویندوز

۱ابزار windows task manager را باز کنید. بر روی ویندوز، این برنامه نرم افزاری هر برنامه‌ای که از ‌CPU‌ استفاده می‌کند، نشان داده شده است.

چگونه cpu usage را کاهش دهیم

۲بر روی نوار ابزار پایین صفحه راست کلیک کرده و گزینه start task manager را انتخاب کنید.

۳برنامه‌هایی که از CPU‌ استفاده می‌کنند، مرور کنید. در برنامه windows task manager، بر روی تب Application کلیک کنید. در این بخش، ردیف header بر روی CPU‌ کلیک کنید، تا برنامه‌ها برحسب میزان استفاده از CPU لیست شوند.

 • عدد ستون CPU‌ میزان درصدی که برنامه مورد از CPU اشغال کرده، نشان می‌دهد.
 • مقدار استفاده برنامه‌ها از CPU با زمان تغییر می‌کند، به طور مثال یک برنامه مدل‌سازی سه بعدی در هنگام اجرای یک انیمیشن گرافیکی میزان CPU بیشتری مصرف می‌کند.
 • در صورت تمایل به بستن برنامه‌های غیرضروری که حجم زیادی از CPU اشغال کرده‌اند بر روی End Process کلیک نمایید، اما معمولا بهتر است که پنجره خود نرم افزار ببندید.
 • اگر برنامه مورد نظر هنگ کرده است، windows task manager‌ راه بسیار خوبی برای بستن اجباری آن می‌باشد.

۴فرایندهایی که در رایانه شما در حال اجراست، مرور کنید. بر روی تب Processes کلیک کنید، این گزینه به شما تمام فرایندهایی ک در رایانه شما در حال اجراست به همراه درصد استفاده آنها از CPU را نشان می‌دهد. در سربرگ بالای آن کلیک کنید تا فرایندها برحسب میزان استفاده از CPU مرتب شوند.

 • همواره از نام فرایند نمی‌توان تشخیص داد که دقیقا چه فرایندی بوده و مربوط به کدام بخش از سیستم است. ستون توضیح Description اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
 • اگر شما نمی‌دانید که دقیقا چه فرایندی در حال اجراست، حتی اگر حجم زیادی از CPU را اشغال کرده، بهترین کار این است که آن را نبندید. زیرا ممکن است فرایندی مهم برای سیستم باشد. شما باید از یک موتور جستجو مانند Google استفاده کنید تا از فرایندهای حیاتی سیستم مطلع شوید.
 • به فرایندهای CPU‌ خاتمه دهید. اگر شما از بستن یک برنامه اطمینان دارید، بر روی ردیف آن کلیک کرده و آن را انتخاب کنید. سپس گزینه End Process‌ را انتخاب کنید.
 • ابتدا به صورت مستقیم بر روی هر فرایندی که می‌خواهید در windows task manager کلیک کنید.
 • پس از اتمام فرایندهایی که حجم زیادی از CPU گرفته‌اند، فضای زیادی برای سایر برنامه‌ها باز می‌شود.

روش ۳ از ۳: سیستم عامل MAC

۱بر روی Activity monitor کلیک کنید. این اپلیکیشن در فولدر utility درون فولدر Application قرار دارد. به فولدر ذکر شده رفته و بر روی Activity monitor دوبار کلیک کنید.

 • شما می‌توانید با استفاده از Spotlight نیز گزینه ذکر شده در بالا را باز کنید. ابتدا کلیدهای Command و فاصله (Spacebar) را فشار دهید تا Spotlight باز شود و سپس کلمه Activity monitorتایپ شود. زمانی که ظاهر شد، کلید Enter را فشار دهید تا باز شود.

چگونه میزان استفاده از CPU را کاهش دهیم

۲مقدار استفاده از CPU را مرور کنید. بر روی تب CPU کلیک کرده و سپس بر روی سربرگ %CPU کلیک کنید تا برنامه بر حسب میزان استفاده CPU مرتب شوند.

۳به برنامه‌های مورد نظر خاتمه دهید. برای بستن یک برنامه بر روی نام آن کلیک کرده و آن را انتخاب کنید و سپس بر روی گزینه Force a process to quit button کلیک کنید.

 • همانند ویندوز بهتر است خود برنامه را ببندید.
 • اگر برنامه‌ای دچار اشکال یا هنگ بود، روش ذکر شده بهترین راه برای بستن آن می‌باشد.

برچسب ها

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن