سبک زندگیمهارت زندگی

چگونه به دیگران نه بگوییم

بسیاری از افرادی که مدام می‌خواهند تایید دیگران را دریافت کنند از گفتن «نه» پرهیز می‌کنند. آیا وقتی در یك جمع قرار می‌گیرید، به خود اجازه می‌دهید نظراتی كه با آن مخالف هستید را رد كنید؟ یا اینكه مانند بسیاری افراد توی رودربایستی گیر می‌كنید و برای رعایت قاعده‌ی “مردم داری”، با كراهت اینگونه خواسته‌ها را اجابت می‌كنید؟ گاهی لازم است به درخواست ها پاسخ مثبت بدهیم، اما شما باید بدانید که واقعا قادر به انجام چه کاری هستید و علاقه دارید چه کنید. شما باید این احساس را درخود ایجاد کنید که اگر مایل به انجام کاری نیستید این توانایی را دارید که نه بگویید و خود را گرفتار آن نکنید. در این چگونگی شما نه گفتن را یاد خواهید گرفت.

بخش ۱ از ۲ : اصول نه گفتن

1بدانید چه موقع نه بگویید. بسیاری مردم پاسخ مثبت می‌دهند چون احساس می‌کنند که اجتناب از انجام یک کار می‌تواند به معنای از دست دادن یک فرصت بسیار با ارزش باشد. بنا بر این خوب است پیش از اینکه خود را درگیر انجام کاری بکنید کمی پیرامون آن فکر کنید. از خود بپرسید که درگیر این ماجرا شدن تا چه اندازه برای شما می‌تواند اهمیت داشته باشد.

  • اگر نمیخواهید و تمایل ندارید کاری را انجام دهید بهتر است نه را بگویید.
  • اگر وقت انجام کاری را که از شما میخواهند بهتر است نه بگویید زیرا نه گفتن بهتر است از گفتن بله بدون عمل.

چگونه به دیگران نه بگوییم

2سخت بودن نه گفتن برای اولین بار : گفتن “نه” برای اولین بار ممکن است برای شما سخت و ناخوشایند باشد اما به مرور و با تمرین آسان‌تر می‌شود. هر وقت بخواهید به دیگران “نه” بگویید ولی این كار را انجام ندهید، در واقع به نیازهای آنها بیشتر از نیازهای خودتان اهمیت داده اید.

چگونه به دیگران نه بگوییم

3صادق باشید. گاهی نه گفتن آنقدر سخت است که نهایتا از ترس آزردن احساسات دیگران به کاری مجبور می شویم که دوست نداریم، یا نهایتا به دروغ و بهانه تراشی روی می آوریم. بهترین راهکار صداقت است، اینکه صادقانه به طرف مقابل بگوییم که نمی خواهیم درخواست او را بپذیریم. البته گفتن یک دروغ بی ضرر هرازگاهی لازم است، اما دروغگویی و به دیگران امید واهی دادن کار درستی به نظر نمی رسد!

4بدانید نه گفتن به کسی بی رحمی نیست. گفتن “نه” به برخی درخواست‌های دیگران به این معنی نیست که شما فردی تنبل یا خودخواه هستید. بلکه یعنی شما تعهداتی با اولویت بالاتر نسبت به درخواست مطرح شده دارید. به علاوه “بله” گفتن همیشه هم خوب نیست و می‌تواند تاثیری منفی بر سلامت ذهن داشته باشد. داشتن یک برنامه افراطی برای دیگران باعث می‌شود دچار یک بیقراری بیمارگونه شوید.

بخش ۲ از ۲ : تکنیک های نه گفتن

1دلیل خود را برای نه گفتن به طرف مقابل بگویید. به راحتی به دیگران بگویید که نمی‌توانید درخواست آنان را بپذیرید زیرا به اندازه کافی برنامه کاری‌تان پر است و اگر طرف مقابل شما خواسته‌اش را بارها و بارها تکرار کرد، شما هم از تکرار اجتناب خود هراس نداشته باشید.

2روش “نه، اما!”… اگر از شما درخواستی می‌شود كه مایل به پذیرش آن نیستید، می‌توانید آن درخواست را با یك پیشنهاد جدید جایگزین نمایید. مثلا وقتی یكی از آشنایان، شما را برای رفتن به یك مهمانی تحت فشار قرار می‌دهد و شما از قبل نقشه‌ی دیگری برای آن روز در سر دارید می‌توانید از عباراتی شبیه: “نه، ولی هفته‌ی بعد وقت دارم. ممكن است تغییرش بدهید؟” استفاده كنید.

3مودبانه رد کنید : کلید مودبانه رد کردن یک تقاضا، اعتماد است. نپذیرفتن خود را مودبانه توام با همراهی و همسویی با فرد تقاضا کننده، اعلام کنید اما دقت کنید که محکم و استوار باشید. و از عبارات اعتذاری و پوزش خواهی یا صحبت کردن به نوعی که می‌خواهید خود را توجیه کنید، اجتناب کنید و از زبانی که نشان از عدم اطمینان شما باشد هم استفاده نکنید. اگر کلام شما از استحکام کافی برخوردار باشد دیگران به خود اجازه نخواهند داد در جهت ترغیب شما به انجام آنچه که آنان می‌خواهند، تلاشی کنند.

چگونه به دیگران نه بگوییم

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن