بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه جلوی عطسه را بگیریم

عطسه یک مکانیسم طبیعی بدن می باشد. عطسه کردن یک مشکل جدی نیست، ولی وقتی پشت سر هم عطسه می کنیم به ویژه وقتی که در حال انجام کاری هستیم، باعث کلافگی ما می شود. بدن من می خواهد چیزی را که وارد بینی ما شده و ما ناراحت می کند ، بیرون کند .اگر چیزی مثل گرد فلفل ، وارد بینی ما شود ، عصب های بینی خبر را به مغز می رسانند ، مغز هم فوری به عضله های شش ها فرمان می دهد تا گرد فلفل را از بینی بیرون کنند ، آن وقت عضله های شش ها خودشان را جمع می کنند و بعد ناگهان و به شدت هوای درون شش ها را از راه بینی و دهان به بیرون می رانند. حال اگر شما در جمعی هستید که با آنها رودرواسی دارید و نمیخواهید عطسه کنید بهتر است همراه این مقاله وان هو باشید تا یاد بگیرید چگونه می توانید جلوی عطسه را بگیرید.

بخش ۱ از ۱ : توقف عطسه احتمالی بخش ۱ از ۱ : توقف عطسه احتمالی

1بینی خود را فشار دهید. بالای نوک بینی خود را بگیرید و به بیرون بکشید. طوری بگیرید که غضروف در دست تان باشد و خیلی آروم به بیرون بکشید انگار دماغ خود را میخواهید از صورت بکنید. این کار جلوی عطسه را میگیرد.

2به بینی خود ضربه وارد کنید. وقتی احساس عطسه می کنید، یک دستمال برداشته و با استفاده از آن به بینی خود ضربه بزنید. این روش سینوس های شما را از چیزهایی که سبب به وجود آمدن عطسه شده اند پاک خواهد کرد.

3لب های بالایی خود را فشار دهید. با استفاده از انگشت اشاره و انگشت شست خود، لب بالایی خود را به آرامی بگیرید آن را به سمت بینی تان بالا ببرید. همانطورکه انگشت شست شما به سمت یکی از سوراخ های بینی و انگشت اشاره به سمت سوراخ دیگر است ، لب بالای خود را کمی به طرف بالا جمع کنید.

4زبانتان را فشار دهید. هنگامی فکر میکنید می خواهید عطسه کنید زبان خود را بین دندان هایتان فشار دهید، جایی که سقف دهان با لثه ی شما تلاقی می کند.

5یک میز صاف یا هر جایی که صاف هست پیدا کنید و صورت خود را در فاصله ۲٫۵ سانتی آن قرار دهید و سپس زبان خود را مانند تصویر بیرون آورید و ۵ الی ۷ ثانیه صبر کنید. عطسه متوقف می شود.

6یکی دیگر از روش ها که حس می کنید دارید عطسه می کنید این است که مانند تصویر نوک زبان خود را روی سقف دهن بکشید. این کار باعث توقف عطسه خواهد شد.

7نیشگون گرفتن نقطه بین دو ابرو. این قسمت از صورت شما یک نقطه حساس است که برخی برای از بین بردن سر درد به این فشار وارد می کنند که برای از بین بردن عطسه نیز تا حدی کارامد خواهد بود . به وسیله انگشت شصت و انگشت سبابه ی خود ، فاصله ی بین دو ابرو را نیشگون بگیرید تا زمانی که مقدار قابل تو جهی فشار احساس کنید.

8استفاده از زیره سیاه : یک مقدار زیر سیاه برداشته و داخل یه تیکه پارچه بپیچید. با دستان خود دانه زیره را خورد کنید و در کنار بینی خود قرار دهید و چندین نفس بکشید. عطسه شما باید متوقف شود.

۱- هنگام آمدن عطسه یک دستمال یا خیلی ناگهانی می باشد دستان خود را جلوی دهن خود بگیرید.

۲- یک زنجبیل تازه را به تکه های کوچکی تقسیم کنید. آن را به آرامی بجوید و آب بخورید. زنجبیل بدنتان را گرم می کند و گردش خون را افزایش می دهد و سبب تخلیه بینی می شود و علائم آبریزش بینی قطع خواهد شد.

۳- یکی دیگر از راههای متوقف کردن عطسه گاز گرفتن لب های پایینی می باشد.

۴- دو تا سه بار در روز دم کرده ی گیاهی طبیعی بنوشید تا آبریزش بینی شما قطع شود. یک لیوان آب را به همراه نعنا تازه، یک قاشق توت خشک، یک قاشق ریشه بومادران و یک چهارم قاشق فلفل، ۵ دقیقه بجوشانید.

۵- دستان خود را مرتب بشویید. وقتی دستانتان کثیف باشد، ممکن است ریزگردها روی آن‌ها باشد و وقتی شما دستانتان را به چشم و یا دهان و بینی خود می‌زنید، دچار حساسیت می‌شوید.

۶- اگر در خانه فرش دارید، حتما آن‌ها را چند بار جاروبرقی بکشید تا ریزگردهایی که با رفت و آمد به خانه آمدند و با هر تکانی در هوا آزاد می‌شوند پاک شود.

۱- عطسه یک سازوکار پرفشار است و وقتی از عطسه کردن جلوگیری و قصد رفع آن را می کنید، احتمال پارگی مویرگ‌های اعضای درگیر با عطسه وجود دارد. همچنین اگر اندام‌هایی مانند چشم و… تحت عمل جراحی قرار گرفته باشند بسیار حساس تر هستند و باید با دهان باز عطسه کنید.

۲- اگر جلوی عطسه کردن را بگیریم، فشار به ناحیه‌های گوش، حلق، بینی و چشم وارد می شود.

۳- اگر نسبت به حیوانات آلرژی دارید، آنها را داخل اتاق نیاورید و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنید، یا اینکه در کل، حیوانی در منزل نگه ندارید.

۴- اگر در محل زندگی‌تان گرده‌هاى گیاهى در فضا پراکنده مى‌شوند، درها و پنجره‌هاى اتاق خوابتان را در وسط صبح (حدود ساعت ۱۰) و ابتداى غروب (حدود ساعت ۷) بسته نگه دارید چرا که معمولاً در این ساعتها اوج گرده افشانى گیاهى صورت می‌گیرد.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن