بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه چشم را برای دید بهتر ورزش دهیم

همه ما میدانیم که سالم نگه داشتن بدن و مراقبت از آن یکی از کارهای مهم می باشد که باید انجام دهیم و چشم یکی از این اعضای مهم است که نیاز به مراقبت دارد. آیا میدانستید که برای چشم نیز ورزش وجود دارد ؟ تمرینات چشم برای تقویت عضلات چشم شما، تحریک مرکز دید مغز شما طراحی شده اند. ورزش چشم برای نزدیک بینی یا ورزش چشم برای آستیگمات هنوز از نظر علمی برای دید تایید نشده است که آیا برای دید بهتر است یا خیر.

بخش ۱ از ۲ : آماده کردن چشم برای ورزش بخش ۱ از ۲ : آماده کردن چشم برای ورزش

1دست هایتان را به هم بمالید تا گرم شوند. دست ها را گود کرده و روی چشم ها را به آرامی با کف دست بپوشانید. به کره چشم فشار وارد نکنید و راه مجرای بینی را نبندید. چشم ها را ببندید و گرمای برآمده از دست ها را احساس کنید. به آرامی و به صورت یکنواخت نفس عمیق بکشید و برای ۳ دقیقه به این کار ادامه بدهید.

2چشمان خود را ماساژ دهید : این به بهبود گردش خون در اطراف چشم و صورت کمک می کند و چشمان خود را برای ورزش آماده می کند.

 • کمپرس سرد و گرم: یک حوله را در آب سرد و دیگری را در آب گرم قرار دهید. یکی از حوله ها را به دلخواه بردارید لوله کنید و با کمی فشار روی ابرو ها ، گونه و پلک های بسته قرار دهید. حوله دیگر را به همین ترتیب روی چشم قرار دهید و این جابجایی را چندین بار تکرار کنید و در نهایت با حوله سرد این کار را به پایان برسانید.
 • ماساز کل صورت: یک حوله را در آب گرم قرار دهید و سپس گردن، پیشانی و گونه ها را با آن بمالید به جز چشم ها. چشم های بسته و پیشانی را با نوک انگشتان با ملایمت ماساز دهید.
 • پلک‌ها را ماساژ دهید. دست‌ها را به خوبی بشویید. سپس چشمان خود را ببندید و توسط انگشتان، چشم‌ها با حرکات دایروی به مدت یک تا دو دقیقه ماساژ دهید. دقت کنید تا فشار اعمال شده بر چشم بسیار کم باشد. این فشار کم باعث تحریک چشم‌ها می‌شود.

بخش ۲ از ۲ : تمرین چشم ها بخش ۲ از ۲ : تمرین چشم ها

1چشمان خود را با تمرکز بر روی نقاط دور و نزدیک قویتر سازید. این تمرین باعث تقویت عضلات در چشم شما می شود و به شما کمک می کند سطح دید فعلی خود را حفظ کنید.

 • روی یک صندلی بنشینید و یا رو به سمت دیواری بایستید. انگشت شست خود را به فاصله ۱۰ اینچی از چشمان خود نگه داشته و به آن خیره شوید.  همچنین می‌توانید به شی که در فاصله ۱۰ – ۵ قدمی شما قرار دارد، به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه تمرکز کنید.
 • سپس، روی یک شی که ۱۰-۲۰ فوت در مقابل شما است بدون حرکت سر خود تمرکز کنید. تمرکز بر شی برای ۱۰-۱۵ ثانیه.
 • بعد از ۱۵-۱۰ ثانیه دوباره بر روی انگشت شست خود تمرکز کنید و دوباره این روند را ۵ بار دیگر تکرار کنید.

2این تمرین برای تمرکز کردن مناسب است. زیرا شما باید به طور مداوم تلاش کنید تا بتوانید روی یک شی در فاصله‌های مشخص تمرکز کنید.

 • دست خود را با حالتی که انگشت شست روبروی چشمان شما قرار دارد، از آن دور کنید.
 • به انگشت شست خیره شوید. سپس انگشتتان را به طرف خود نزدیک کنید. تا زمانی که فاصله انگشت و چشم به ۳ اینچ برسد.
 • انگشت خود را دوباره از چشم‌ها دور کنید تا جایی که آرنج صاف شود.
 • این کار را ۳ بار تکرار کنید.

3با چشمان خود حرکتی به صورت عدد هشت انگلیسی انجام دهید. این یک تمرین عالی برای کنترل حرکات فیزیکی چشم شما است.

 • عدد هشت انگلیسی را با فاصله ۱۰ قدمی از خود بر روی زمین تصور کنید.
 • شکل این عدد را با چشمان خود دنبال کنید برای چند دقیقه این ردیابی را انجام دهید.
 • سپس همان شکل را در جهت برعکس دنبال کنید.

4تمرین حرکات چشم ریتمیک. این حرکات یکی دیگر از روش های تقویت چشم می باشد.

 • چرخش خطی انجام دهید. این حرکت کمک می‌کند تا توانایی مغز را در فوکوس کردن روی یک شی خاص به طوری که تعادل و هماهنگی حفظ شود، سنجش کند. در جلوی فنس یا حصار بایستید. به شئی در طرف دیگر خط تمرکز کنید. سپس همچنان که به شئ خیره شده‌اید، از محل مورد خود حرکت کنید و به طرف دیگر بروید. فراموش نکنید که ریلکس باشید و پلک بزنید.
 • چرخش دوار انجام دهید. این تمرین به تقویت بینایی محیطی شما کمک می‌کند. به جسمی که نزدیک زمین باشد، فوکوس کنید. مرحله چرخش خط را تکرار کنید. با نگاه کردن به یک هدف از دید محیطی خود استفاده کنید تا محیط اطراف خود را زیر نظر داشته باشید. این عمل را به مدت ۳ دقیقه ادامه دهید.

5حرکت ساعتی چشم را تمرین کنید.  تصور کنید که در مقابل یک ساعت بزرگ ایستاده اید. به میانه ساعت نگاه کنید. بدون حرکت سر، به یکی از اعداد ۱ تا ۱۲ این ساعت فرضی نگاه کنید. سپس دوباره به مرکز ساعت نگاه کنید. عدد دیگری را انتخاب و به ان نگاه کنید و دوباره نگاه خود را به مرکز ساعت برگردانید. این کار را ۱۲ بار انجام دهید. می توانید این تمرین را با چشم یسته هم انجام بدهید.

6تمرینات را با ریلکس کردن پایان دهید. همیشه ورزش‌های چشم را با کشیدن دست‌ها روی چشم و ریلکس کردن پایان دهید ( بخش ۱ تمرین ۱ )

نکات آموزشی این بخش :

اگر تمرینات را انجام می دهید و هنگام تمرین دچار سردرد یا سوزش چشم یا تاری دید می شوید، وبرزش چشم را متوقف و استراحت کنید.

برای بهتر شدن دید خود باید به دکتر متخصص چشم مراجعه کنید و فقط به انجام روش های بالا بسنده نکنید.

برچسب ها

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن