بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه آفتاب سوختگی را برطرف کنیم

خورشید، لامپ های برنزه کننده یا هر منبع دارای اشعه فرابنفش می تواند موجب سوختگی پوست می شود. آفتاب سوختگی در سه تا پنج روز درمان میشود. پوست آفتاب سوخته نیاز به پاک کننده ملایم برای به حداقل رساندن خطر عفونت باکتریایی دارد تا زمانی که پوست جدید به طور کامل بهبود شود. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، به ویژه که برخی از این آسیب های پوستی دائمی می باشند. حال در این مقاله آموزش خواهیم داد که چگونه آفتاب سوختگی را درمان کنید.

بخش ۱ از ۵ : مراقبت های پزشکی آفتاب سوختگی

1اگر یک یا تعداد بیشتری از این علائم زیر را در خود یا یکی از دوستان مشاهده کردید، با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

 • ضعف بیش از حد در هنگام ایستادن
 • سرگیجه یا عدم حالت طبیعی
 • ناهشیاری

چگونه آفتاب سوختگی را برطرف کنیم

2اگر شما در رابطه با آفتاب سوختگی دارای علائم و نشانه های زیر هستید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • احساس ضعف
 • احساس ضعف و سرگیجه
 • سردرد یا دردی که به روش های تسکین دهنده گفته شده در زیر جواب نمی دهد.
 • نبض یا تنفس سریع
 • تشنگی شدید، عدم ادرار یا چشمان گود رفته
 • پوست سرد و مرطوب یا رنگ پریده
 • تهوع، تب و لرز یا بثورات پوستی
 • چشمان آسیب دیده و حساس به نور
 • تاول های دردناک و عمقی به ویژه با پهنای بیش از ۱٫۲۵ سانتی متر
 • استفراغ یا اسهال

آفتاب سوختگی

3اگر دارای علائم و نشانه های زیر هستید، به ویژه در اطراف تاول ها، پوست شما عفونی شده است. بنابراین، مراقبت های پزشکی حیاتی و مهم است.

 • افزایش درد، تورم، قرمزی، حرارت در اطراف تاول
 • رگه های قرمزی در اطراف تاول
 • ترشحات عفونی دراطراف تاول
 • غدد لنفاوی متورم در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
 • تب

آفتاب سوختگی

بخش ۲ از ۵ : تسکین درد آفتاب سوختگی پوست

1دمای آب باید زیر حد ولرم باشد (به اندازه کافی سرد باشد)، به مدت ۲۰-۱۰ دقیقه در وان حمام استراحت کنید. اگر فقط دوش می گیرید، می توانید از کمی بخار آب گرم استفاده کنید. بخار آب زیاد موجب تحریک پوستتان می شود.

 • در هنگام دوش یا حمام کردن، از صابون، روغن های حمام یا هر چیز شوینده دیگر پرهیز کنید. استفاده از چنین محصولاتی موجب تحریک پوست می شود.

چگونه آفتاب سوختگی را برطرف کنیم

2از کمپرس سرد و مرطوب استفاده کنید. لیف یا پارچه ای را با آب سرد مرطوب کنید و آن را به مدت ۳۰_۲۰ دقیقه بر روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. به طور منظم، دستمال را با آب سرد مرطوب کرده و استفاده کنید.

تسکین درد آفتاب سوختگی پوست

3از یک مسکن موضعی استفاده کنید. اسپری های تسکین دهنده قرمزی، سوزش و خارش پوست در داروخانه ها در دسترس می باشند. این اسپری ها حاوی بنزوکائین، لیدوکائین یا پراموکسین می باشند که با تأثیر بی حس کننده موجب تسکین درد می شوند.

تسکین درد آفتاب سوختگی پوست

4در مناطق آفتاب سوخته، لباس های نخی گشاد بپوشید. هنگامی که پوست شما در حال بهبودی است، پوشیدن تی شرت و شلوار راحتی نخی، ایده بسیار خوبی است. اگر شما نمی توانید لباس های گشاد بپوشید، حداقل لباس های نخی (پارچه های نخی موجب تنفس پوست می شوند) و تا جایی که امکان دارد، گشاد بپوشید.

چگونه آفتاب سوختگی را برطرف کنیم

5از کرم کورتیزون استفاده کنید. اگر چه شواهد نشان می دهد که کورتیزون برای آفتاب سوختگی تأثیر چندانی ندارد اما کرم های کورتیزون که حاوی استروئید ها می باشند، ممکن است التهاب را کاهش دهند. اگر شما مایل هستید کرم کورتیزون را امتحان کنید، می توانید آن را بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه کنید.کرم هیدروکورتیزون یا چیزی مشابه آن را تهیه کنید.

بخش ۳ از ۵ : جلوگیری از بدتر شدن آفتاب سوختگی

1اگر قصد دارید با وجود آفتاب سوختگی دوباره بیرون بروید، در حالت ایده آل، باید در سایه حرکت کنید یا مناطق آسیب دیده را با لباس بپوشانید.

جلوگیری از بدتر شدن آفتاب سوختگی

2پوستتان را با کرم های ضد آفتاب بپوشانید. هر زمان که قصد دارید از منزل بیرون بروید، از کرم های ضد آفتاب با حداقل فاکتور حفاظتی SPF) 30) استفاده کنید. هنگامی که پوستتان در تماس با آب قرار می گیرد یا بیش از حد عرق می کنید، مجدداً کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

جلوگیری از بدتر شدن آفتاب سوختگی

3مقدار زیادی آب بنوشید. آفتاب سوختگی می تواند منجر به دهیدراته یا کم آبی بدن شود، بنابراین، این مسئله اهمیت دارد که در هنگام بهبودی، این حالت را با نوشیدن مقدار زیادی آب برطرف کنید. در هنگام بهبودی، توصیه می شود روزانه۱۰-۸ لیوان آب بنوشید، هر لیوان حاوی ۲۴۰ میلی لیتر آب می باشد.

بخش ۴ از ۵ : درمان تاول آفتاب سوختگی

1به پزشک مراجعه کنید. اگر پوستتان در اثر آفتاب دچار تاول شده است، فوراً به پزشک مراجعه کنید. بروز تاول از علائم آفتاب سوختگی شدید می باشد که باید توسط پزشک تحت درمان قرار گیرد همچنین تاول شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار می دهد.

درمان تاول آفتاب سوختگی

2به تاول ها دست نزنید. اگر آفتاب سوختگی شما شدید است، ممکن است تاول هایی بر روی پوستتان ظاهر شود. از ترکاندن یا خارش تاول ها پرهیز کنید. ترکیدن تاول ها ممکن است منجر به زخم و عفونت شود.

درمان تاول

3تاول ها را با پانسمان استریل بپوشانید. به منظور پیشگیری از عفونت، قبل از عوض کردن پانسمان، دست هایتان را با آب و صابون بشویید. تاول های کوچک را با چسب زخم و تاول های بزرگ را با یک لایه گاز استریل می توان پانسمان کرد.

درمان تاول

4اگر دارای علائم عفونت هستید، از یک پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. اگر شما به عفونت مشکوک هستید، می توانید بر روی تاول ها از یک پماد آنتی بیوتیک (مانند پلی میکسین B یا باسیتراسین) استفاده کنید.

چگونه آفتاب سوختگی را برطرف کنیم

بخش ۵ از ۵ : درمان خانگی آفتاب سوختگی

هشدار : این درمان ها از نظر علمی تأیید نشده است و جایگزین درمان های پزشکی نمی شود.

1از روش چای استفاده کنید. ۴-۳عدد چای کیسه ای را در ظرف حاوی آب گرم، دم کنید. هنگامی که چای تقریباً سیاه رنگ شد، چای های کیسه ای را از ظرف خارج کرده و اجازه دهید، چای خنک شود. پارچه ای را به چای آغشته کرده و آن را به آرامی بر روی ناحیه ای که دچار آفتاب سوختگی شده است، قرار دهید. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید بهتر است. چای را از روی پوستتان نشویید. اگر انجام این کار با پارچه برایتان دردناک است، می توانید به جای پارچه از خود چای کیسه ای استفاده کنید.

درمان خانگی آفتاب سوختگی

2مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین C بخورید. اگر شما اخیراً دچار آفتاب سوختگی شده اید (هنوز پوستتان قرمز است اما پوسته پوسته نشده است) ، سعی کنید مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان و ویتامین C مانند زغال اخته، گوجه فرنگی و گیلاس بخورید. یک مطالعه نشان می دهد که خوردن این مواد غذایی، موجب رفع کم آبی بدن نیز می شود.

3از روغن تخم مرغ استفاده کنید. روغن تخم مرغ غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مانند دوکوزاهگزائنوئیک اسید و همچنین ایمونوگلوبولین، گزانتوفیل (لوتئین و زاگزانتین) و کلسترول می باشد. اسیدهای چرب امگا ۳ از فسفولیپیدها نشأت گرفته اند که می توانند به شکل لیپوزوم (نانو ذرات) در آمده و به پوست نفوذ کرده و موجب التیام پوست آسیب دیده شوند.

چگونه آفتاب سوختگی را برطرف کنیم

نکات آموزشی این بخش:

۱- مدارک و شواهد نشان می دهد که آلوئه ورا در ترمیم آفتاب سوختگی تأثیر چندانی ندارد.

۲- یک دستمال پارچه ای ولرم را بر روی پوست آسیب دیده قرار دهید.

۳- آفتاب سوختگی مخصوصاً آفتاب سوختگی همراه با تاول در آینده ممکن است منجر به سرطان پوست شود، بنابراین، به صورت منظم پوستتان را از نظر علائم سرطان پوست بررسی کنید و در صورت لزوم، در مورد عوامل خطرناک دیگر با یک پزشک مشورت کنید.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن