سبک زندگیمهارت زندگی

چگونه یک فرد صبور باشیم

هیچوقت صبور بودن آسان نبوده است ولی در جامعه امروزی نسبت به هر زمان دیگری در تاریخ این امر مشکل تر شده است. در جهانی که به آسانی اطلاعات و پیام ها به آسانی به آن سر دنیا منتقل می شوند و می توان با چند کلیک ساده به همه چیز دسترسی داشت، صبر یک فضیلت اخلاقی است که تنها به مرور زمان می توان آن را به خوبی پرورش داد و کسب کرد. شما با پیروی کردن از مقاله زیر می توانید آدم صبورتری شوید و البته به یک ارامش ذهنی بیشتری در زندگی برسید.

بخش ۱ از ۵: چرا احساس ناصبوری و اضطراب می کنید؟

1سعی کنید علت عجول بودن و مضطرب بودن خود را درک کنید. به عنوان مثال اضطراب و عجله داشتن برای شروع یک جلسه. زمانی که برنامه زمانی فشرده ای داریم یا چندکار را انجام می دهیم عجله و اضطراب ما بیشتر می شود و دائم می خواهیم که روز سپری شود.

 • اگر در یک زمان می خواهید چندین کار انجام دهید و به هیچکدام توجه کاهی ندارید، قبل از تلاش برای تغییر واکنش طبیعی خود به موقعیت های این چنینی سعی کنید یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید و طبق لیست پیش بروید.
 • سعی کنید کارهایی که باید انجام دهید را پخش کنید تا تنها در آن واحد یک کار انجام دهید و احساس مضطرب بودن و مشغول بودن را دایم داشته باشید.
 • اندکی از مسئولیت ها را اگر می توانید به دیگران بسپارید، شما باید به اشتراک گذاری وظایف و تقسیم کاری را یاد بگیرید.

چگونه یک فرد صبور باشیم

2چیزهایی که باعث می شوند احساس اضطراب و بی صبری داشته باشید را شناسایی کنید. به عنوان مثال اگر کاری انجام نمی دهید بی صبری به طرز ناجوانمردانه ای وارد می شود و شما احساس نگرانی، ناشادی و اضطراب می کنید و حتی ممکن است علت اصلی این چیزها را درک نکنید. برای کاهش میزان بی صبری و اظطراب دلیل آن را شناسایی کنید

 • چه واقعه، فرد، جمله یا شرایطی به نظر می رسد که باعث می شوند شما خونسردی خود را از دست دهید؟ بنشینید و لیستی از تمام چیزهایی که باعث ایجاد اضطراب، بی صبری و خشم در شما می شوند تهیه کنید. اکثر اوقات ما یک سری واقعیت هایی که دلیل اصلی این چیزها هستند را نمی پذیریم، این واقعیت ها چه چیزهایی هستند؟

چگونه یک فرد صبور باشیم

3به دنبال الگوها باشید: مطلع بودن از بی صبری و اضطراب همچنین باعث می شود در اختیار شما فرصت یادگیری و شناخت رابطه یا شرایطی را بدهد که در واقع برای شما خوب نیست و شما احتمالا قدرت تغییر این وضعیت را نیز دارید. چنین موردی را شناسایی کنید و به طور منطقی به مسئله مورد نظر فکر کنید و تصمیم بگیرید اضطراب و بی صبری که از آن بوجود می آید مضر یا مفید است. اگر نیست ریشه مشکل را شناسایی و برطرف کنید تا اینکه همیشه نسبت به آن استرس داشته باشید.

چگونه یک فرد صبور باشیم

بخش ۲ از ۵: نوشتن

1یک دفترچه یادداشت درست کنید: به مدت یک یا دو هفته زمانی که احساس بی قراری یا بی صبری کردید، هر دلیل مربوط به آن را یادداشت کنید ( به عنوان مثال : اول ماه : کلاس آناتومی ). مطمئن شوید که هر زمان که حس مشابهی را داشتید دلایل مختلف آن را هر دفعه بنویسید.

 • با این کار متوجه خواهید شد که بیشتر از حس بی قراری وبی صبری آگاه خواهید بود. و دلیل آن را بهتر می توانید کشف کنید و بیشتر برای مقابله با آن آماده باشید.
 • ممکن است به این نتیجه برسید که شرایطی که اطراف آن احساس قرار گرفته اند دلیل خشم و بی قراری شما نیستند بلکه خود احساس باعث بوجود آمدن این حالت در شما شده است. بدین شیوه شما بهتر می توانید بی قراری خود را زمانی که به شما حمله می کند، کنترل کنید.

چگونه یک فرد صبور باشیم

بخش ۳ از ۵: غلبه بر بی قراری و بی صبری

1غلبه بر بی قراری: در دراز مدت، کسب صبر و آرامش نیاز به تغییر شیوه زندگی و برخورد با جنبه های مختلف آن دارد ولی شما می توانید با یادگیری اینکه زمان بی قراری می توانید آرام باشید به این امر سرعت دهید. چند نفس عمیق بکشید و سعی کنید ذهن خود را آرام و پاک کنید. بر تنفس خود تمرکز کنید تا بتوانید آرامش و صبر به دست آورید.

چگونه یک فرد صبور باشیم

2رها کنید: اگر نمی توانید در رابطه با محرک ایجاد بی قراری کاری کنید. و نمی توانید آن را از بین ببرید، بیخیال آن شوید. درست است گفتن آن از انجام آن آسان تر است ولی امکان پذیر است و تنها راه سالم هم همین است.

 • در آغاز رها کردن و بی خیال شدن اموری که برای شما مهم است مشکل است، به عنوان مثال در انتظار جواب یک مصاحبه شغلی بودن ولی شما باید یاد بگیرید بر موارد غیرضروری غلبه کنید و آرام باشید ( نظیر ایستادن در صف یک فروشگاه).
 • اگر سعی کنید در موقعیت های نسبتا بی اهمیت بیشتر صبور بودن و آرامش خود را حفظ کنید، کم کم قدرت صبور بودن را حتی در سخت ترین موقعیت ها به دست می آورید.

چگونه یک فرد صبور باشیم

بخش ۴ از ۵: داشتن دیدی بزرگ نسبت به قضایا و وقایع

1افرادی که بی قراری می کنند افرادی هستند که به انجام فوری کارها تاکید می کنند و وقت تلف کردن را دوست ندارند. نمی شود بعضی چیزها را با عجله انجام داد.

 • چیزهایی که زمان بر هستند را به خودتان یادآوری کنید. مواردی را در نظر بگیرید که بی صبری شما باعث از بین رفتن آن ها شما شده است، اهدافی را در نظر بگیرید که سعی برای رسیدن به آن ها تلاش کرده اید ولی فورا جواب نداده اند و یا می توانسته اید در روابط اندکی صبوری به خرج دهید. آیا چنین چیزهایی به خاطرات شما می پیوست اگر صبور می بودید ؟ یقینا خیر.
 • تقریبا هرچیز خوبی در زندگی نیاز به اختصاص دادن وقت و تلاش دارد و اگر بی قرار هستید و صبر ندارید احتمال بی خیال شدن ادامه روابط و دیگر چیزهای مهم از سمت شما بیشتر می شود. همیشه چیزهای خوب نصیب افراد صبور نمی شود ولی اکثر چیزهای خوب هم فورا به دست نمی آیند.

چگونه یک فرد صبور باشیم

2به یاد آورید چه چیزی مهم است. تمرکز نداشتن بر چیزهایی که اکثرا مهم است باعث ایجاد حس بی قراری می شود. به سمت جهانی آرام با مهربان، بخشنده بودن نسبت به دیگران و شکرگذار بودن نسبت به آن چه دارید و آنچه در زندگی شما اهمیت فراوانی دارد، پیش روید. زمانی که چیزهایی که اهمیت کمتری دارند باعث ایجاد حس بی قراری می شوند به یاد آورید این چیزها باعث کاهش توجه ما به سمت چیزهایی می شود که الان لازم داریم.

چگونه یک فرد صبور باشیم

3همیشه به یاد داشته باشید به چیزی که می خواهید می رسید. ( این امر نیاز به نگاه بالغانه و صبورانه نسبت به درک قضایا و پذیرش آن ها دارد! )، اگر سخت چیزی را می خواهید باید برای رسیدن به آن در اکثر مواقع صبور باشید.

 • برای دیگران ممکن است این امری ساده باشد ولی تنها چیزی که مهم است این است که شما بدانید چطور خود را حتی در زمان های مرده و بیکاری مشغول نگه دارید.
 • به یاد داشته باشید که صبور بودن یک مهارت ذهنی است که هرگز فراموش نمی کنید، بنابراین صبر را به عنوان یک گام مهم در زندگی تان قدردان باشید. نباید به بی قراری افتخار کرد، ولی چیزی است که باید یادبگیرید از آن رهایی پیدا کنید قبل از اینکه تبدیل به چیزی شود که زندگی شما را آشفته کند.

چگونه یک فرد صبور باشیم

4دید مثبتی نسبت به زندگی داشته باشید- داشتن دید مثبت یکی از جنبه های صبور بودن است. به یاد داشته باشید زندگی مسابقه نیست بلکه سفری است که باید هر مرحله از آن را در طول مسیر حس کرد و دوست داشت.

چگونه یک فرد صبور باشیم

بخش ۵ از ۵: عقب نشینی کردن

1منتظر چیز غیرمنتظره باشید. درست است شما برنامه دارید ولی همیشه طبق انتظارات همه چیز پیش نمی رود. فراز و نشیب های زندگی را درک کنید و انتظارات خود را واقع گرایانه در ذهن داشته باشید. این انتظارات را نه تنها نسبت به وقایع و شرایط بلکه نسبت به افرادی که نیز حول شما زندگی میکنند در سطح واقع گرایانه نگه دارید.

 • اگر متوجه شدید دارید خشم خود را سر همسر یا کودکتان که شیر را ریخته است خالی می کنید، درک درستی از اینکه افراد کامل نیستند هنوز به دست نیاورده اید. از دست صبر و بی قراری باعث نمی شود وضعیتی که بوجود آمده بهتر شود، باید در این شرایط صبور بود و با بحث صحیح و داشتن کنترل بر روی خود جلوی تکرار آن را گرفت.

چگونه یک فرد صبور باشیم

2به خودتان استراحتی بدهید.

 • اول از همه دقایقی را در روز مطالقا هیچ کاری نکنید. به آرامی بنشینید و فکر کنید. تلویزیون مشاهده نکنید و حتی چیزی نخوانید. ممکن است در ابتدا سخت باشد و حتی یکی دو دقیقه نگذشته احساس بی صبری و بی قراری کنید ولی با گذشت زمان به آرامش دست پیدا می کنید و برای داشتن حس صبر و آرامش همین امر مهمی است.
 • ثانیا، طبق استانداردهایی که به آن ها دست پیدا نخواهید کرد تصوری از خود و جهان اطرافتان نداشته باشید. یقینا تمامی ما ها اگر بچه ها گریه نمی کردند صبور تر می بودیم و یا اگر ظرف ها نمی شکست و کامپیوترها خراب نمی شد و مردم اشتباه نمی کردند ولی چنین چیزهایی امکان ندارد رخ ندهد. انتظار چنین چیزهایی را داشتن بیهوده است نظیر کوبیدن سر به دیوار به تصور حل شدن مسائل. به خودتان استراحتی دهید.

چگونه یک فرد صبور باشیم

نکات آموزشی این بخش:

۱- هنگامی که شما با یک شخص با صبوری رفتاری کنید، اینکار باعث می شود، یک شخص احساس خوبی نسبت به شما پیدا کند. هیچکس عالی نیست و اگر شما می خواهید یک همسر، دوست، رئیس خوب باشید باید روی صبر خو کار کنید.

۲- شاید شما فکر کنید که کارهایی زیادی دارید که باید امروز انجام دهید. اما تنها یک کار می توانید انجام دهید و باید تمرکز خود را روی آن بگذارید. این کار باعث می شود اضطراب شما کمتر شود و کار را بهتر انجام دهید.

۳- صبر کلید موفقیت است.

۴- به یاد داشته باشید که شما هر یک دقیقه که عصبانی باشد، ۶۰ ثانیه از خوش بودن را از دست می دهید.

۵- بسیاری از مردم از ورزش مدیتیشن و یوگا استفاده می کنند که صبر خود را تقویت کنند. شما هم می توانید از این روش استفاده کنید.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن