بهداشت و سلامتپیشگیری و درمان

چگونه نیش پشه رو درمان و از نیش زدن جلوگیری کنیم

همیشه هنگامی که تابستون یا هر زمانی که به بیرون می روید برای تفریح، خود را برای نیش پیشه آماده می کنید. حال هنگامی که پشه نیش زد ما به شما آموزش می دهیم که چگونه خارش و ورم آن را کمتر کنید و در ادامه خواهیم گفت که چه جوری می شود کاری کرد که پشه ما را نیش نزند.

بخش ۱ از ۴: درمان نیش پشه

1به محض متوجه شدن گزیدگی، محل نیش را با آب و صابون بشویید. پس از آب و صابون، قدری الکل روی جای نیش بمالید. این کار به فروکش کردن حس خارش کمک کنید.

چگونه نیش پشه رو درمان و از نیش زدن جلوگیری کنیم

2یک لوسیون سنگ توتیا (کالامین) یا یک کرم هیدروکورتیزون (ضد خارش) روی محل نیش بمالید. هر دوی این درمان ها به کم شدن خارش کمک می کنند. لوسیون کالامین با وجود اکسید زینک و اکسید آهن به کار رفته در آن، اثر ضد خارش دارد. این دو ماده، برای اثرات ضد خارشی، در اقصی نقاط جهان استفاده می شوند. کرم هیدروکورتیزون شامل مقدار کمی (۱٪ از کل محلول) استیروئید است. استروئید نیز اثر ضد خارش داشته و در قسمت های مختلف جهان از آن استفاده می شود.

کاهش خارش نیش پشه

3کمی فندق وحشی یا ضدعرق روی محل نیش بمالید. فندق وحشی، گیاهی با خاصیت ضد خارش و ضد التهاب بوده و قبل از صادرات گسترده آن به عنوان منقبض کننده برای موارد زیادی توسط سرخپوستان امریکایی مورد استفاده قرار می گرفته است. همچنین ضدعرق برای کاهش خارش نیش زدگی پشه بسیار موثر است.

کاهش خارش نیش پشه

4محل نیش را در آب و نمک اپسوم فرو کنید. نمک اپسوم از سولفات و منیزیم تشکیل شده و برای درمان بسیاری از بیماریهای بهداشتی و آرامش ذهن پیشنهاد می شود. منیزیم به تنظیم فعالیت آنزیم های زیادی کمک کرده و نیز سطح سروتونین مغز را افزایش می دهد. راه های زیادی برای رهایی از نیش با استفاده از نمک اپسوم وجود دارد.

 • وان را با آب و نمک اپسوم، مستقیماً از بسته بندی پر کنید. به مدت ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت با آن حمام کنید.
 • با مخلوط کردن مقدار مناسبی آب و نمک اپسوم، خمیری آبکی تهیه کنید. آن را روی محل نیش بمالید. یک تکه پارچه بسیار داغ ( آنقدر داغ که نتوان به آن دست زد ) را برداشته و زخم را به مدت ۱۰ دقیقه با آن ببندید. در صورت لزوم، این کار را تکرار کنید.

چگونه نیش پشه رو درمان و از نیش زدن جلوگیری کنیم

5اگر جای نیش پشه باعث ورم کردن شد می توانید از یکی از روش های زیر برای کاهش ورم استفاده کنید:

 • یک کیسه زیپ دار یا کیسه آب گرم را با یخ خرد شده پر کنید. کیسه یخ را برای کاهش خارش، درد و ورم، روی محل نیش قرار دهید.
 • یک پماد یا قرص آنتی هیستامین بردارید. آنتی هیستامین ورم و خارش را کاهش می دهد. آنتی هیستامین های طبیعی شامل موارد زیر هستند:
 1. گزنه. برخی پزشکان خوردن گزنه یخ زده ی خشک را به خاطر توانایی در کاهش میزان هیستامین بدن توصیه می کنند.
 2. ریحان نیز می تواند یک آنتی هیستامین طبیعی باشد. چند شاخه برگ ریحان را با بخار گرم کرده و آنها را روی محل ورم بگذارید. ریحان به بدن مجدداً اطمینان می دهد که عامل بیرون مسبب ورم چیزی نیست که باید با آن جنگ شود.

بهبود جای نیش پشه

بخش ۲ از ۴: درمان نیش پشه با مواد داخل خانه

1از روغن های طبیعی استفاده کنید. روغن های طبیعی می توانند پوست را نرم کرده، التهاب را درمان کرده و حتی اندازه نیش را کاهش دهند. بدانید کدام روغن بر پوست شما (و نوع پوست) بیشترین تأثیر را دارد چرا که مثلاً روغن اسطوخودوس در درمان نیش پشه بسیار شگفت انگیز بوده اما زنبورهای عسل را جذب می کند.

درمان خانگی نیش پشه

2روغن درخت چای داروی پوستی فوق العاده ای است. نه تنها به درمان شوره سر، قارچ بین انگشتان و جوش کمک می کند بلکه همچنین اثر ضد التهابی و ضد خارش داشته و شامل ویژگی های ضد ویروسی است که عفونت را از بین می برد.

3مانند روغن درخت چای، روغن اسطوخودوس نیز به کاهش ورم، درمان التهاب و رفع احساس خارش ناشی از نیش پشه کمک می کند. روغن اسطوخودوس نیز مانند روغن درخت چای عفونت نیش پشه را از بین می برد. برخلاف روغن درخت چای، این روغن، زنبورهای عسل را جذب می کند.

4از پوست موز استفاده کنید. یک موز را پوست گرفته و پوست آن را برای بعداً نگه دارید ( می توانید موز را خورده و ذهن خود را از نیش پشه منحرف کنید! ). محل را ابتدا با ضد عفونی کننده دست، درمان کرده و سپس قسمت درونی پوست موز را به مدت ۵ تا ۶ دقیقه روی محل نیش نگه داشته و گاهی آن را روی پوست بمالید. پوست موز باید خارش را برطرف کرده و پوست را به سرعت خشک کند.

درمان خانگی نیش پشه

5از لاک برق ناخن استفاده کنید. مقداری لاک برق ناخن را روی جای نیش پشه گذاشته و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه خشک شود. لاک را جدا کرده و در صورت لزوم، دوباره بمالید.

نیش پشه

6از سرکه سیب ارگانیک استفاده کنید. سرکه سیب به خاطر خاصیت اسیدی یکی از بهترین ضد خارش ها برای نیش پشه است. pH سرکه سیب قدری اسیدی بوده و به تعادل pH پوست قرمز دچار خارش کمک می کند. دو روش برای برطرف کردن خارش با استفاده از سرکه سیب وجود دارد:

 • در یک محلول مایع: ۱٫ مقدار مساوی آب گرم و سرکه سیب را با هم مخلوط کنید. ۲٫ یک گلوله پنبه را در محلول غرق کرده و روی محل نیش بگذارید. ۳٫ آن را برای یک یا دو دقیقه نگه داشته و اجازه دهید، خشک شود.
 • در یک خمیر: ۱٫ مقدار برابر سرکه سیب و آدر ذرت را با هم مخلوط کنید. ۲٫ خمیر را روی محل نیش گذاشته و اجازه دهید، خشک شود. ۳٫ با آب گرم بشویید.

خواص سرکه

بخش ۳ از ۴: جلوگیری از نیش زدن پشه

1هر روز، ویتامین B1 بخورید. مطالعات نشان می دهند که این ویتامین احتمالاً بوی بدن شما را تغییر داده و جذابیت شما را برای پشه ها کمتر می کند.

جلوگیری از نیش زدن پشه

2آب های راکد اطراف منزل حمع کنید تا پشه ها جایی برای تخم ریزی نداشته باشند. فاضلاب خود را بسته، آب دریاچه ذخیره یا حوضچه پرندگان را عوض کرده و منابع ذخیره آب را برعکس قرار دهید تا آب راکد در آنها جمع نشود. همچنین تایر خالی را در جاهای مختلف حیاط قرار ندهید.

جلوگیری از نیش زدن پشه

3سوراخ های ایجاد شده در توری های در و پنجره را تعمیر کنید.

چگونه نیش پشه رو درمان و از نیش زدن جلوگیری کنیم

4از یک دافع حشرات استفاده کنید. دافع حشراتی دارای DEET، روغن لیمو- اکالیپتوس تهیه کنید. شمع های سنبل هندی تا حدی شما را از پشه ها ایمن نگه می دارد.

5هنگام بیرون رفتن بلوز آستین بلند، شلوار بلند و جوراب بپوشید. همچنین یک کلاه لبه دار یا یک کلاه لبه دار از جلو و عقب بپوشید.

نیش پشه و درمان آن

بخش ۴ از ۴: درست کردن حشره کش خانگی

1یک دافع حشرات محدود بسازید. برای تهیه یک دافع پشه محدود (شبیه به لامپ یا شمع) یک قوطی حلبی خالی را با درپوش، یک اسکاچ استفاده نشده و یک یا ترکیبی از روغن های اسطوخودوس، پونه، اکالیپتوس، سنبل هندی، نعناع یا علف لیمو را در یکجا جمع کنید.

 • اسکاچ را به یک یا ترکیبی از روغن های مذکور، آغشته کنید.
 • اسکاچ را در قوطی حلبی قرار داده، درب آن را بسته و ۲۴ ساعت به همان حال نگه دارید.
 • از این دافع، با باز کردن در قوطی و شناور شدن بوی روغن ها استفاده کنید.

آموزش درست کردن حشره کش خانگی

2از یک اسپری حشرات با روغن زیتون و سرکه درست کنید. این دستور بسیار ساده و اولیه بوده و امکان گسترش و ترکیب بیشتر را نیز دارد. این دستور به روغن اکالیپتوس نیاز داشته اما برای استفاده از هر نوع ترکیب روغن های بالا آزاد هستید.

 • درون قوطی اسپری مواد زیر را با هم مخلوط کنید: ۱٫ ۱/۲ لیوان فندق وحشی. ۲٫ ۱/۲ لیوان سرکه سیب. ۳٫ ۳۰ تا ۵۰ قطره روغن های طبیعی. هر ترکیب مورد علاقه ای از سنبل هندی، میخک، علف لیمو، رزماری، درخت چای، اکالیپتوس وحشی، سدر، سنبل بری، اسطوخودوس یا نعناع.
 • مواد را با هم تکان داده تا مخلوط شده و آن را به قسمت های نپوشیده بدن اسپری کنید. از اسپری کردن دافع در چشم ها و دهان اجتناب کنید.

آموزش درست کردن حشره کش خانگی

3اسطوخودوس یا روغن اسطوخودوس را مستقیماً بر روی پوست بمالید. اسطوخودوس، یک دافع حشرات طبیعی بوده و حتی برای دور کردن حشرات سگ یا گربه تان مفید است. اندکی روغن اسطوخودوس را روی مچ های خود یا جاهایی که از لباس بیرون است، بمالید. در صورت لزوم، این کار را تکرار کنید.

آموزش درست کردن حشره کش خانگی

4مستقیماً بر روی پوست خود سیر بمالید. این روش کمتر محبوب بود است و آن هم به دلیل بوی تند سیر می باشد اما در صورت نداشتن ماده ای دیگر در دست به جز سیر، از آن به عنوان دافع حشرات استفاده کنید. مالیدن تنها کمی سیر بر روی پوست، همه حشرات را فراری خواهد داد.

چگونه نیش پشه رو درمان و از نیش زدن جلوگیری کنیم

نکات آموزشی این بخش:

۱- هنگام استفاده از لاک ناخن، از نبودن خراش روی پوست مطمئن شوید. در صورت وجود خراش، درد بسیار زیاد می شود و عفونت رخ خواهد داد.

۲- خاراندن یا خراشیدن محل نیش یک حشره تنها باعث خارش بیشتر و افزایش طول دوره درمان خواهد شد.

۳- داروخانه ها، کرم یا ژل ضد خارش را به ویژه برای نیش حشرات سمی به فروش می رسانند.

۴- یک تکه یخ را در یک دستمال کاغذی قرار داده و روی محل نیش بگذارید. یخ، باعث خنک شدن پوست و کاهش احساس خارش می شود.

onehow

از سال 93 وب سایت چگونگی را راه انداختیم و سعی می کنیم مقالات مفید و ارزشمندی را برای شما عزیزان در وان هو منتشر کنیم.

نوشته های مشابه

2 thoughts on “چگونه نیش پشه رو درمان و از نیش زدن جلوگیری کنیم”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن